Frederic Winslow Taylor Kimdir?

Frederic Winslow Taylor Kimdir?

Genel Kültür Çağrı Sevgi 62 Okunma

Frederic Winslow Taylor Kimdir?

Taylor 1856 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde doğdu. Amerikalı olan Fredic Winslow Taylor 1883 yılında Endüstri Mühendisliği diplomasını aldı. Kurmuş olduğu işletme sistemi ile işbölümü anlayışını geliştirerek günümüzdeki bant sisteminin de temelini atmış oldu. Bu anlayışın oluşturulması ile üretimin hızlanması ve de makine sistemlerinin gelişmesi ile de birlikte üretim sisteminde seri üretimin ilk adımları da atılmış oldu. Bilim dünyasında önemli bir yer edinmesini sağlayan çalışmaları da böylece başlamış oldu. Taylor bir Çelik Şirketinde işçi olarak girmiş olduğu pozisyonunu çok kısa sürede usta olarak tamamladı. Bu dönemde tenis sporuna karşıda ilgisi olduğu görülüyordu. Bu spor tutkusu sonucunda ise 1981 yılında ABD çiftlerde Tenis Şampiyonu olma fırsatını yakalamış oldu.

Frederic Winslow Taylor Ve Bilimsel Çalışmaları

Geliştirmiş olduğu 40’ tan fazla makine olduğu biliniyor. Ancak Taylor ilgi alanını çalışmaların nasıl rasyonelleştirileceği alanlarında çalışmalar yapmaya yöneltti. Usta olarak çalıştığı yıllarda da yine çalışma ve zamanın nasıl bir bağlantısı olduğunu inceleme fırsatını bulmuştu. Bu da üretimde zaman kaybının kaynaklandığı noktaları kısa sürede bularak nasıl bir yol izlenmesi gerektiği konusunda kafa yormasını sağlamıştı. Tüm hesaplamalarını yaparak etkin çalışmanın nasıl yapılabileceği üzerinde düşüncelerini ve çalışmalarını yoğunlaştırdı. Bu şekilde çalışmalarını sürdüren Taylor Taylorizm yani bilimsel işletme sistemini kurdu.

Özellikle de otomobil sektöründe bantlar sayesinde seri üretimin yapılacağı çalışmalar da Taylor’un izlediği bu yol ile çözüme kavuştu. Seri bir üretim zamanı en iyi şekilde değerlendirmeyi ve işçinin maksimum verim ile çalışabileceği bir sistemi oluşturuyordu. Bu sistem ve prensip ile günümüzde hızlı bir sanayileşmenin yaşanılıyor olması da kaçınılmaz oldu. Düşüncesi ve bu düşünceleri üzerinde yoğunlaşması, çalışmalarını sürdürmesi sayesinde büyük ölçüde başarıya ulaşan bir sanayileşme sisteminin kurucusu olma fırsatını da yakalamış oldu. Her bilim insanında ve her bilimsel düşüncede olduğu gibi Taylor’da da desteklemeyen ve bu düşüncesinin karşısında olan gruplar oldu tabi. Buna rağmen insanın tam kapasite ile çalışması ve üretim alanında çığır açmasının öncüsü olması önlenemedi. Günümüzde hızlı bir gelişim ve değişim sürecinin yaşanıyor olmasında da ünlü bilim adamı ve düşünür olan Taylor’un büyük bir rolü olmaktadır. Etkin çalışmaları ile bilinen bu bilim insanı 60. Yaşını doldurmaya başladığı günlerde yakalanmış olduğu zatürre hastalığı sonucunda yaşamını yitirdi. Taylor ve Taylorizm ile birlikte bant sistemi ile üretim ve yaşama kazandırdıkları bütünleşti.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir