Futbolda En Çok Dünya Kupası Kaldıran Takımlar ve Oyuncuları

Futbolda En Çok Dünya Kupası Kaldıran Takımlar ve Oyuncuları

Listeler erkut 97 Okunma

Futbol bir tutkudur ve bu tutkunun en yüksek seviyede yaşandığı yer dünya kupasıdır. Dünyanın dört bir yanından en iyi futbolcuların ve futbol adamlarının bir araya geldiği ve 7 kıtadan futbol ülkelerinin katıldığı organizasyon tam bir karnaval havasında geçer. Ve turnuva sonunda bir takım dünya şampiyonluğunu kazanır ve 4 sene o unvana sahip olur. Gelin bu turnuvada en çok mutlu sona ulaşan takım ve futbolcuları tanıyalım.

Brezilya

Futbol dendiği zaman akla gelen ilk ülke Brezilyadır. Sambacılar lakaplı futbol ülkesi gerçektende bu lakabın hakkını vererek sahada ulusal dansları olan samba yaparlar. Tekniğe ve göze hoş gelen futbol yapıları ile her turnuvanın şampiyonluk adayları arasında gösterilmektedirler. Bu futbol ülkesi 5 şampiyonlukla en çok şampiyon olan ülke durumundadır. Yine efsanevi oyuncuları siyah inci lakaplı futbol ustası Pele bu gururu tam 3 kez yaşamıştır. Ayrıca Brezilya Tarihte tüm dünya kupalarına 19 kez ile katılan tek takımdır

Almanya

Futbol dendiği zaman akla gelen bir başka futbol ülkesi de panzerler lakaplı Almanya’dır. Disiplinli oyun anlayışları ile her dünya kupasının favorileri arasında gösterilen Almanya en beklenmedik anlarda bile şampiyon olabilmiştir. 4 şampiyonlukla İtalya ile birlikte en çok şampiyon olan 2. Takım konumundadır. Ayrıca Almanya 8 kez final oynayarak dünya kupasında en çok final oynayan takımdır.

İtalya

Gök mavililer lakaplı İtalya Almanya ile beraber 4 şampiyonlukla en çok şampiyon olan 2. Takım konumundadırlar. Sert ve gösterişsiz futbol anlayışlarına rağmen kalelerini gole kapatmaları ile bilinen İtalya  ayrıca 6 kez de final oynamıştır.

Arjantin

Tangocular lakaplı Güney Amerika ülkesi olan Arjantin 2 kez mutlu sona ulaşmıştır. Ve bu 2 mutlu sondada efsanevi futbolcusu Maradona’nın payı çok büyüktür. 5 kez final oynayan takım 3 finalden boynu bükük ayrılmıştır.

Uruguay

Tarihte yapılan ilk dünya kupasını kazanma onuruna sahip bu küçük Güney Amerika ülkesi Uruguay 1930 ve 1950 olmak üzere 2 kez kupayı kaldırmıştır. Ayrıca kaldığı 2 finali de kazanarak futbol dünyasının en büyük olayını gerçekleştirmişlerdir.

İngiltere

Futbolun bulunduğu ve anavatanı olarak kabul edilen İngiltere tek şampiyonluğunu 1966 yılında kendi ülkesinde düzenlenen organizasyonda kazanmıştır.

Fransa

Namı diyar horozlar yani Fransa ilk ve tek şampiyonluğunu 1998 yılında ülkesinde oynana şampiyonada kazanmıştır.

İspanya

İlk ve tek şampiyonluğunu 1982 yılında kazanan boğalar lakaplı futbol ülkesi İspanya göze hoş gelen futbol anlayışına rağmen başak bir şampiyonluk yaşayamamıştır. Toplamda 8 ayrı futbol ülkesi Dünya Kupasını kazanan takımlar onuruna ulaşmışlardır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir