Gantt Şeması Nedir ve Nasıl Yapılır?

Gantt Şeması Nedir ve Nasıl Yapılır?

Teknoloji Çağrı Sevgi 500 Okunma

Gantt Şeması Nedir ve Nasıl Yapılır?

Henry Gantt, Gantt şemasının tasarımcısıdır. Bir işin planlama kısmı genellikle göz ardı edilen kısmıdır. Ancak bir proje üzerinde çalışırken projede nerede bulunulduğunu ve işin nasıl yönlendiğini takip etmek için planlamaya ihtiyaç vardır. Henry Gantt herhangi bir iş üzerine yapılan çalışmaların iyi bir şekilde takip edilebilmesi için Gantt şemasını ortaya koymuştur. Bu şema 1910 yılında geliştirilmiştir.

Gantt Çizelgesi Nedir?

İş yönetimi dikkate alınarak planlığının sağlanmasına istinaden grafik tasarımı öne çıkar. Proje uygulamasına başlamadan önce uygulamada izlenecek bütün adımların belirlenmesi gerekir. Projenin ne kadar sürede tamamlanacağı Gantt çizelgesi ile nitelikli bir şekilde ortaya konulur. Proje için ön görülen sürenin gerisinde mi yoksa ilerisinde mi veya tam da planlandığı ölçüde zamanı zamanına uygun mu hareket edilip edilmediği Gantt çizelgesi ile rahatlıkla görülebilir.

Üstelik bu iş planı görsel açıdan izlenir. Henry Gantt bir projeye grafiksel günlük denge kazandırmak yapılması ön görülen işi programlayıp kaydetmenin bir metodu olmaktadır. Gantt çizelgesinde uygulanması gereken işin bölümlere ayrıldığı görülür. Böylece yapılacak işi takip etmek son derece kolay olacaktır. İşin bölümleri çizelgede yer alan grafik üzerinde sol tarafta bulunur. İşin her bir bölümü sol tarafta satırlar içerisine koyulur.

Tarih bilgileri grafikte işin bölümlerinin çaprazına denk gelecek şekilde üstte yer alması sağlanır. Tarih bilgileri altına sütunlar çekilir. İş bölümlerinin süresi belirlenirken ise hangi iş bölümüne kaç gün harcanacağı doğrultusunda iş bölümü karşısına yatay çizgi çekilerek iş planı gerçekleştirilir.

Gantt Şeması Nasıl Yapılır?

Yapılması ön görülen işin istenilen zamanda bitirilmesine yardımcı olması kaydıyla Gantt şeması nasıl yapılır konusu önem arz eder. Çizelgenin ortaya konulacağı bilgisayar programları önem taşır. Bu noktada genellikle Microsoft Project 2013 programı kullanılır. Program pratik bir uygulama sunarken aynı zamanda ücretsizdir. Programın bilgisayara kurulması ile artık çizelgeyi oluşturmaya başlanabilir.

Program kurulmuş ise Microsoft Project 2013’ü çalıştırarak sırası ile Dosya > Yeni > Boş Proje adımlarının izlenmesi gerekir. Ardından kullanıcı karşısına boş bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfa uygulanması istenilen işin içeriğine göre doldurulur. Örneğin: Kullanıcı bir öğrenci ise çalışması gerekli dersleri çizelgede sıralar. Çizelgede yer alan görev adına dersler eklenir.

Derslerin karşısında yer alan süre kısmına da hangi derse kaç hafta ayırmış ise o süre girilir. Sürenin sağ yanında yer alan başlangıç ve bitiş bölümlerine de hangi derse hangi tarihte başlayacağı ve o dersi hangi tarihte bitireceğinin bilgisi girilir. Sisteme girilen bu verilerin ardından Gantt çizelgesi ortaya çıkar. İş için belirlenen tarihler işin bölümlerine göre koyu renk ile işaretlenmiş olur. Ders çalışma planına geri dönersek Tarih dersi için 4 haftalık bir süreç ayrıldığını varsayalım.

Yılın 24/09/2017 tarihinde ders çalışmaya başlayan öğrenci Tarih dersine ayırdığı süreyi 20/10/2017 tarihinde sonlandıracaktır. Bu verilerin sistemi girilmesinden sonra Gantt çizelgesinde diğer adı ile Gantt chartta bu süreç haftanın günlerinin boyanması şeklinde ortaya konulur.

Gantt Şeması Renk Değiştirme

Gantt şemasında renk değiştirmek için Microsoft Project 2013 programında Biçim bölümünden hareket edilir. Biçim kısmının tıklanması ile Gantt grafiği stili ortaya çıkar. Bu stilde farklı renkler yer alır. Gantt şeması renk çeşitlerinden birine tıklanarak rengin değiştirilmesi sağlanır. Programda yer alan Biçim bölümü Gantt grafiği araçları içerisinde bulunur. Gantt Grafiği  Araçları > Biçim ayarlarının sırası ile tıklanması ile kolayca rengin değiştirilmesi sağlanır.

 Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir