Gen Klonlaması İşlemleri

 Gen Klonlaması İşlemleri

Sağlık - Güzellik erkut 66 Okunma

Günümüzde teknolojinin hızla artmasıyla tıp dünyası da oldukça başarılı işlere imza atmış ve gen klonlaması ve kök hücrelerin alınıp işlenmesi gibi çığır açıcı olaylara tüm dünyayı tanık etmiştir. Gen klonlaması seçilen bir genin vektör adı verilen virus ya da plazmite eklenerek oradan bir bakteriye aktarılması ve ardından da bakteri üzerinden kopyalarının artması işlemidir. Bunun için plazmitler kullanılır ve bakterilerde kromozom dışında bulunan, kendiliğinden bölünüp çoğalabilen halka yapıdaki DNA’lara plazmit adı verilir.

Seçilen gene sahip DNA molekülü ile vektör olacak bakteri plazmidi saf olarak elde edildikten sonra DNA molekülünde klonlanacak olan gen belirlenmektedir. Ardından plazmit ve gen aynı restriksiyon enzimleri ile kesilir ve bu gen ve plazmitteki yapışkan uçlar DNA ligaz enzimi aracılığıyla birleştirilerek recombinant DNA molekülü ortaya çıkar. Bu sayede gen vektör olarak görülen plazmite yerleştirilir. Sonraki adımda ise rekombinant DNA, bakteri hücresine eklenir ve rekombinant bakteri hücresi ortaya çıkar. Daha sonra bakterilerin üremesi sayesinde klonlar ortaya çıkarılarak istenilen klonlar seçilir. Daha sonra da istenilen amaca göre kullanılmaktadır.

Rekombinant DNA teknolojisi ile birçok alanda kullanılan gen klonlaması işlemi sanayi, tarım ve ilaç üretimi gibi alanlarda büyük fayda sağlamaktadır. Buna örnek olarak gen klonlaması yapılan bakteriler, toksit yapıdaki atıkların temizlenmesinde, bitkilere aktarılınca zararlı organizmalara ve maddelere karşı direnç kazanmasında, insulin hormonlarına aktarılınca şeker hastalarının tedavi işleminde ve enzimlerde deterjan, şeker ve peynir üretiminde kullanılmaktadır. Aynı zamanda kök hücrelerde de bulunan kendini yenileme özelliği sayesinde hücreler vücutta ve laboratuvar ortamında bölünüp çoğalabilmektedir. Bunlar da gen klonlaması işlemlerinde kullanılmakta ve gen mühendisleri tarafından çeşitli araştırmalar üzerinde yer almaktakdır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir