Geometri Soruları Çözme Yöntem ve Taktikleri

Geometri Soruları Çözme Yöntem ve Taktikleri

Kitaplar erkut 97 Okunma

Geometri sorularında zorlanan ve bu konuda kendisine hiç  güvenmeyenlerin bu yazıyı okuduktan sonra rahatlıkla geometri sorularını çözebilecek ve artık geometriye olan korkularını yeneceklerini düşünüyorum. Sizlerle paylaşacağımız geometri sorularını çözmek için taktik ve yöntemlerinden sonra, ben bu geometriyi yapamıyorum diyemeyeceksiniz. Sayısal alanında olan ya da eşit ağırlık alanında olan bir çok kişinin matematik de zorlanmadıkları halde geometride takılıp kalmalarını anlamakta zorlanıyorum. Fizik, Kimya, Biyoloji gibi alanlarda zorlanmadıkları halde en kolay ders olan geometride takılmalarını çözeceğiz bu yazımızla birlikte.

Bir geometri sorusu görür görmez öncelikle aramanız gereken şeylerden bir tanesi kalemi oynatmadan Öklid ve Pisagor teoremlerini aramak olsun. Bu teoremleri oluşturanlar gereksiz yere geometrinin kutbu denilmiyor. Abartmadan söyleyebilirim ki girip girebileceğiniz aklınıza gelecek olan tüm eğitim sınavlarında geometride karşınıza çıkacak soruların yüzde seksenin de bu iki teorem bulunmaktadır. Tabi ki bütün soruları bu iki teoremle çözecek değilsiniz sadece var olduğunu belirtiyor ve çözümde kolaylık sağlayacağını hatırlatıyorum. Yani dememiz o ki geometri sorusuyla karşı karşıya geldiğinizde yapmanız gereken ilk adım teoremleri bulup yazmak ve çizmek. Bunu her soruda kullanmasanız da bir yerlerde yardımcı olacak soru çözümünde size kolaylık sağlayacaktır.

İkinci olarak yapmanız gereken bir diğer şey ise bir çizgi ile soruyu çözmeye odaklanın. Karmaşık şekiller ve çizimlerle dolu olan bir geometri sorusu aslında en kolay olan soru türüdür. Çünkü soruyu hazırlayan kişi dikkat dağınıklığına sebebiyet verilip verilmediğini de test etmeye çalışıyordur. Bu yüzden öncelikle odaklanmanız ve eksik olan bölgeye tek bir çizgi çekip bir çok şekil ve çizimi devre dışı bırakıp karmaşık olan soruyu ilkokul seviyesine getirebilirsiniz.

Üçüncü olarak dikkat etmeniz gereken diğer bir hususta soruda ki şekil, cisim ve doğrulara takılıp kalmamanız. Matematik sorularında en fazla 4-5 çözüm yöntemi varken geometri de bu çözüm yolları 10 dan daha fazla olabilir. Bu yüzden tek soruda ki şekillere takılıp kalmamak ve yeni çizimler doğrular çizmek, soruyu çözümünü kolaylaştırır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir