Gıda Mühendisliği İş Olanakları

Gıda Mühendisliği İş Olanakları

Listeler erkut 56 Okunma

Gıda mühendisi olmak için öncelikle lise veya dengi okullardan mezun olmak gerekir. Daha sonrasında Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) başarılı sayılabilecek bir puan almak gerekir. Bu sınavda başarılı gösterilen öğrenciler Lisans Yerleştirme Sınavı’nın (LYS) sayısal (SAY)  alanından Gıda Mühendisliği lisans programı için yeterli bir puan alınması gerekir. Gıda mühendisliği okumanın bir başka yolu ise ilgili bölümlerden ön lisans mezunu olup daha sonra Dikey Geçiş Sınavı’nda (DGS) gerekli başarıyı sağladıkları takdirde Gıda Mühendisliğine geçiş yapabilirler. Gıda Mühendisliğine geçiş yapmak için mezun olunması gereken ön lisans bölümleri ise Değirmencilik, Ekmekçilik, Endüstri Bitkileri Yetiştirme ve Değerlendirme, Fermantasyon Teknikerliği, Et Endüstrisi, Fermantasyon, Fermente Ürünler, Gıda Teknolojisi, Hasat Sonrası Teknolojisi, Meyve – Sebze İşleme, Süt ve Ürünleri, Tarımsal Laboratuvar, Un Üretim Teknolojisi, Yağ Endüstrisi gibi bölümlerdir.

Öncelikle gıda mühendisi hammaddelerin en verimli, kurallarına uygun bir şekilde üretimini sağlayan, ürettiği gıdanın korumanın yollarını ve uygun şartlarda depolamasını planlayan kişidir. Bu yüzden de bu konuda üstün eğitimler almış, aldığı eğitimleri de daha önceden uygulamaya sokmuş olması gerekmektedir. İşin hassaslığı bakımından gıda mühendisinin tecrübeli olması gerekmektedir. Tecrübe kadar da akademik bilgisi olması gereken mühendisler Fizik,  Kimya, Biyoloji, Matematik gibi alanlarda da uzmanlaşmış kişiler olması gerekmektedir. Aynı zaman da her bilgiye meraklı olması gereken mühendisler araştırmalar ve bu konuda incelemeler yapmak zorundadır. Bu onlara ters bir durumla karşılaştıklarında ne yapmaları gerektiğini öğretir. Bütün bunları yaparken, mühendisler sabırlarını ve dikkatlerini korumak zorundadır. Sabırsızlık insanı aceleye sürükler, acele ettiği işte de büyük oranda başarısız olacaktır. Diğer bir yandan dikkat bozukluğu ise o konuya yoğunlaşamaması demektir. Gıda mühendisinin uğraştığı bir konuda dikkat dağınıklığı olursa bu olay mühendisi hataya yapmaya sürükleyecektir. Bu meslek için işler hassas olduğundan mühendisin hata yapması birçok insanı olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Bu yüzden de mühendisler de dikkatin dağılmaması çok önemlidir.

Gıda mühendisinin çalışma ortamları ise gıda üretilen yerlerin depoları gibi yerlerdir. Bu depolar da hijyen çok önemlidir. Bu yüzden de çalıştığı ortam temiz olmalıdır. Aynı zaman da gıdaların çeşidine göre depolar da koku, toz veya gürültüler gibi etkenler de olabilir. Bütün bu şartlarda çalışan mühendisler bu durumdan rahatsız olmamalıdır. Gerektiğinde çalışanlarla da iletişime geçmesi gereken mühendisler onlardan üretim hakkında da bilgi alabilir. Üretim de kullanılan kimyasal maddeler ve katkı maddeleriyle ilgilenen mühendisler kullanılan maddelerin gıda için uygun olup olmadığını kontrol etmelidir.

Gıda Mühendisleri bütün bu şartları kendinde bulundurduğu takdirde çalışmak için büyük fabrikalara veya kurumsal binalara başvurur. Genellikle fabrikalarda ve özel sektörlerde çalışma ortamı bulan gıda mühendisleri için iş bulmak o kadar da güç değildir. Bütün gıda üreticisi olan fabrikaların gıda mühendisi çalıştırması zorunlu hale gelince bu zorunluluk mühendislerin işine yaramıştır. İş bulmak da zorlanmayan gıda mühendisleri fabrikaların gıda üretiminde ki denetimlerine ve üretirken yaşayacakları her hangi bir sorunda ne yapmaları gerektiğini bildirir. Bu nedenle de sektörde mühendislerin önemi büyüktür.

 

İşletmelerin teknolojilerde ki gelişimi ve makineleşmeler de modern teknoloji kullanılması mühendislerin de işini bir hayli kolaylaştırmıştır. Artık çoğu işi makinelerin yapması işletmeler için de işçi çalıştırması açısından yararlı olmuştur. Bütün bunlar gerçekleşirken işletmeler her ne kadar da işçiye fazla ihtiyaç duymasa da gıda mühendisi çalıştırmak zorundadır. Günümüz de gıda sektörüne talebin artması, işletmelerin çoğalması gıda mühendislerine olan talebin de artmasına yol açmaktadır. Daha önceler de gıda mühendisinin işini ziraat ve kimya mühendisleri üstlenmekteydi. Sektörde ki iş olanaklarının azlığı ve fabrikaların kısıtlı olması böyle bir mesleğin açılmasını gerektirmiyordu. Bu yüzden de kimya ve ziraat mühendisleri aralıklarla bu kontrolleri üstleniyordu, ancak sektöre talebin artması, işletmelerin çoğalması bu mesleği ortaya çıkarmıştır. İlk olarak 1980 de mezun veren gıda mühendisliği şimdiler de ise popüler bir meslek olarak görünüyor.

Gıda Mühendisi olmak için liseden sonra 4 yıl bu konu hakkında eğitim alınması gerekir. Eğitim de ilk olarak Matematik, Genel Fizik, Genel Kimya, Gıda Mühendisliğine Giriş, Teknik Resim gibi dersleri alan mühendisler ikinci senesinde Bilgisayar ve Programlamaya Giriş, Türevsel Denklemler, Madde ve Enerji Dengesi, Gıda Biyokimyası, Ekonominin Kuralları, Analitik Kimya, Gıda Mühendisliğinin Temel İşlemleri, Kimya derslerini alırlar. Bütün bu derslerde uzmanlaşan mühendis adayları üçüncü senesinde ise Gıda Mikrobiyolojisi, Gıda Biyokimyası, Gıda Mühendisliğinde Temel İşlemler, Mühendislik Termodinamiği, Aletli Analiz, Gıda Kimyası, Gıda İşleme, İstatistik gibi dersleri alırlar. Bu dersler de başarı gösteren öğrenciler son senesi olan dördüncü sınıfa geçer. Son senesinde Gıda Mühendisliği Matematiği, Gıda İşleme, Gıda İşleme Laboratuvarı, Kimya Mühendisliği Ekonomisi, Uygulamalı Kinetik ve Gıda Mühendisliği, Fabrika Tasarımı derslerinde de uzmanlaşan öğrenciler artık bir gıda mühendisidir. Ancak bundan önce eğitim görürken staj yapmak zorundadırlar. Stajlarını yapmayan öğrenciler mezun olamaz. Staj yapmak için uygun yerleri seçmek zorundadır. Gıda üzerine bir işletme de staj yapmak zorunda olan öğrenciler bu sayede iş hakkında tecrübede kazanır. Bu yüzden de eğitim sırasında staj çok önemlidir. Stajını tamamlamayan öğrenciler mühendis sayılmazlar.

Bu alanda okulunu bitirip stajını da tamamladıktan sonra gıda mühendisi unvanı alan kişiler kamu kuruluşları veya özel sektörlerde çalışır. Kamu kuruluşlarında alacağı ücret ise asgari ücretinin 3 katı gibi bir değerdir. Günümüzde asgari ücretin 3 katı ortalama 4500 bin civarıdır. İlk başlarda bu ücretle işe başlayan mühendisler git gide sınıfında yükselerek aldığı ücreti de yükseltecektir. Bu olay özel sektörde farklı bir işleyiş içerisindedir. Sektörün çalışma olanakları ve yaptıkları işin özelliğine göre mühendise verdiği ücrette değişir. Ortalama olarak özel bir sektörde işe giren mühendisler asgari ücretin 3 ila 5 katı gibi bir ücret alır. Günümüz de bu ücret 4500 ve 7500 arası bir değerdir. Bu değerler fabrikanın veya işletmelerin işleyişine göre değişebilir.

Gıda mühendisleri için başka bir iş olanağı da vardır.  Eğitimine devam etmek isteyen mühendisler bu alanda yüksek lisans ve doktora gibi akademik bir kariyer yapabilir. Bu kariyer sonucunda üniversiteler de eğitimci olarak görev yapabilirler. Öğretim görevlisi olan mühendisler bu konuda unvanlarını da yükseltebilir. İlk olarak Araştırma görevlisi olarak başladığı işe yardımcı doçent olarak devam edebilir. Bu konuda kendini daha da geliştiren mühendisler sonrasında doçent olarak göreve devam eder. Doçentlikten sonra ise artık profesör olmaya hak kazanan mühendisler için öğretim görevlisi olarak en son gelecekleri unvan profesör olmaktır.

Kamu kuruluşu veya özel sektörde çalışmak istemeyen mühendisler eğitimine devam edebilir. Yaptıkları yüksek lisans veya doktora da gıda mühendisliğinin ana bilim dallarında uzmanlaşabilir. Bu dallar Gıda Bilimleri, Gıda Kimyası, Gıda Mikrobiyolojisi, Gıda Kalite Kontrolü, Gıda Ekonomisi ve İşletmeciliği, Gıda Teknolojisi, Gıda Mühendisliği Temel İşlemleri, Süt İşleme Mühendisliği, Meyve-Sebze İşleme Mühendisliği, Hububat İşleme Mühendisliği, Yağ İşleme Mühendisliği, Et Teknolojisi, Biyoteknoloji gibi alanlardır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir