Girmiş olduğunuz sayıya en yakın asal sayıyı veren C programı

Girmiş olduğunuz sayıya en yakın asal sayıyı veren C programı

Teknoloji erkut 40 Okunma

Bugün sizlere C programını kullanarak güzel bir şey öğreteceğim. Gelin hep birlikte C programını kullanarak girdiğimiz sayı asal sayı ise “Asal Sayıdır” çıktısı veren, asal bir sayı değil ise girmiş olduğunuz sayıya en yakın olan asal sayıyı veren kodları kullanarak bunu uygulamaya koyalım. Bu bizim ne işimize yarayabilir ki diyebilirsiniz fakat üniversiteler de ders konusu olan bazı bölümlerde dersin kendisi bile olan bu uygulamalı kodların pratiğini yapmak ve kod kullanım diline birazcık hakim olmak adına çok işinize yarayacağına eminim. Matlab uygulamaları adında açılan derslerde bu gibi uygulamaları öğrencilerin çok fazla yaptığını, mühendislik fakültelerinde birçok bölümde de öğrencilerin bu konuda bilgi arayışı içerisinde olduğunu birçoğumuz biliyoruz. Ayrıca lise öğrencilerinin de bir çok soruda işlem yapmalarında kolaylık sağlayacak olan bu uygulamaya gelin birlikte bir göz atalım.

Bu kodları çalıştırmanız gereken program Dev-C++. Ya da dilediğiniz bir derleyicide de çalıştırma imkânınız bulunmakta. Ayrıca belirtmen gerekir ki bu kodlarımız C dilinde yazılmıştır fakat dileyenler bu dili kolaylıkla C++’a çevirebilirler. Bunu yapmak için ise yapmanız gereken tek şey; Printf yerine <cout>              ve scanf yerine ise <cin> yazmanız. Böylelikle bu değişiklikleri uygulayanlar C dilinde olan kodları C++ diline çevirmiş olurlar. Kolaylıklar diliyorum.

#include <stdio.h>

#include <conio.h>//System(“PAUSE”) ile aynı görevi gören kodlar.

int main (){ int sayi; int j; printf(“bir sayi giriniz…”);

scanf(“%d”,&sayi); //Dışarıdan bir sayı gireriz.

for(int i=2; i<sayi; i++){//Burada ben for döngüsüne aldım isteyenler while ile de yapabilirler.

if(sayi%i==0){//Sayının eğer i ye bölümünden kalanı 0 olursa asal sayı olmaz.Çünkü herhangi bir sayıya tam bölünüyor.

printf(“Asal sayi degildir”);

break;//Döngüden çıkar.

} }

j=sayi;

for(int k=2; k<j; k++)

{ if(j%k==0){ k=2; j–; } }

if(j==sayi)

{ printf(“sayi asaldir…”);//Sayı asal ise ekrana bunu yazdırır.

}

else printf(“%d sayisina en yakin asal sayi %d dir”,sayi,j);//Eğer girdiğimiz sayı asal sayı değil ise ekrana girdiğimiz sayıdan küçük kendisine en yakın asal sayıyı yazdırır.

getch();//conio.h kütüphanesine ait bir kod.

return 0; }

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir