Gökkuşağındaki Renkler ve Sıralanışları Nelerdir?

Gökkuşağındaki Renkler ve Sıralanışları Nelerdir?

Dekorasyon erkut 103 Okunma

Baharlı günlerin en güzel manzaralarından olan, gökyüzünün gülü ve renklerin dansı gibi birçok tabirle anılan bu doğa mucizesi gökkuşağı kaç renkten oluşuyor sorusu geldiğinde birçok kişinin doğru yanıt veremediği ve renklerin hangileri olduğu konusunda da bir çok kişinin cevapsız kaldığı bu her gördüğümüzde içimizde heyecan oluşturan doğa harikası hakkında bilgileri hep birlikte öğrenecek ve bir daha cevapsız kalmayacağız.  Birçok kaynakta da yanlış bilinen renk sayısı 7 değil aslında 6dir.

Bu yanılgının sebebi ise mavi renginin mora çok benzemesi ve arada kaynamasıdır. Aslında 6 renkten oluşan bu renk cümbüşümüzün sayısında ki bu kararsızlığın sebebi lacivertinde bu renkler arasında bulunduğunu savunanların olmasıdır. Aslında 6 renkten oluşan gökkuşağımız ana ve ana renklerimizi barındırır. Bunlar; Mor, Mavi, Yeşil, Sarı, Turuncu ve kırmızıdır. Sıralamasını da aynen yazmış olduğumuz gibi mor ötesinden kızıl ötesine doğru olduğunu düşünerek hafızamızda tutabiliriz.

Genel kültür bilgisi olarak hepimizin bilmesi gereken bu renkler ve sıralamayı “MOR MAVİ YASTIK” kodlamasıyla da hem renklerini hem sıralamasını hafızamızda tutabiliriz. YASTIK kelimesinde ayrıştırmayı, Y-AS-T-IK olarak yaparız ve Sarı ve Kırmızı renklerini ilk iki harflerinin sağdan sola yazıldığını düşünerek bulabiliriz. Mor ve Mavi zaten apaçık kendisini gösteriyor. Y harfi Yeşil rengi, AS ise Sarı rengini, T harfi Turuncuyu ve son olarak da IK da Kırmızıyı hatırlatabilir sizlere.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir