Gömlek Ne Zaman İcat Edildi

Gömlek Ne Zaman İcat Edildi

List erkut 57 Okunma

Halk ağzıyla Türkçemizde söylendiği gibi köynek olarak Azericede geçen gömlek kelimesi, orta Türkçe devrinden itibaren bilinmekte ve kullanılmakta olan bir sözcüktür. Günümüzde kullandığımız  gönlek/könlek’ten gelmektedir ki gön/ten üstüne giyilen şey manasındadır. İlk zamanlarda erkekler dizden yukarı, kadınlar ayak bileğine kadar uzanan gömlekler giyerken, pantolon ve eteklerin yaygınlaşmasıyla bel hizasına çıkmıştır.

Gömleğin giysi olarak örneklerinin görüldüğü ilk yer olarak antik Mısır karşımıza çıkmaktadır. Gömleğin mısırda antik çağda kullanılması, bir tek mısırla sınırlı kalmamış ve gömlek, birçok komşu medeniyet tarafından da tercih edilen bir giyim eşyası haline gelmiştir. O dönemde gömlek “Kalasiris” olarak anılmıştır. Ticaret yolu vasıtasıyla antik Yunan medeniyetine de taşınan gömlekler “Chiton” adını alarak Avrupa’ya doğru yolculuğunu sürdürmüştür. Gömlekler Antik dünyada sadece bir giyim eşyası olmaktan çok  bir statü simgesi olarak öne çıkmaktaymış, örneğin Babil’ de gömlek ne kadar uzun olursa o kadar zenginliği temsil ederken,  kısa gömlekler fakirlerin giysisi olarak görülmekteymiş. Tüm yolculuklarının ardından Avrupa’ya gömleğin gelmesi,  büyük ölçüde Roma imparatorluğunun katkılarıyla olmuştur. Roma İmparatorluğu’nun da gömleğin kullanımı yaygınlaştırılmış ve  kıyafet olarak göleğin temel tasarımı da batı dünyasına kazandırılmıştır. 15. yüzyılda kollarına manşetlerin eklendiği, 16. yüzyılda ise boyun bölgesi yakalarla süslenerek evrimini tamamlayan gömlek ilk çağlarda olduğu gibi günümüzde de bir statü işareti. Mavi yaka, beyaz yaka gibi statü bildiren kelimeler uydurmasyon bir üretim olmaktan ziyade, kökenini gerçekten de gömleğin statüyü simgeleyen kullanımından almışlardır.

Günümüzdeki şekliyle İlk bilindik anlamda gömlek erkekler tarafından 1500’ lü yıllarda batı Avrupa’ da giyilmiştir. İngiliz dilinde etek ve gömlek kelimeleri, yani shirt ve skirt aynı kökten gelen kelimelerdir. Benzer şekilde İskandinav dillerinde de skyrta kelimesi de anlam olarak pantolondan aşağı kadar sarkan uzun elbiseyi ifade etmektedir. Gömlekler uzunca bir süre pantolondan aşağı kadar sarkan biçimde kullanılmıştır.

Gömleklerin yakasına düğmeler ekleme fikri, 1890’ lı yıllarda İngiliz polo oyuncularının giysilerinden ilham alınarak tasarlanmıştır. Gömleklerde denenen bu yaka şekli 1900’ lü yıllara gelindiğinde tekstil sektöründe klasikleşen bir akım haline gelmiştir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir