Gönüllü Askerlik Başvurusu Yapılışı

Gönüllü Askerlik Başvurusu Yapılışı

Genel Kültür erkut 61 Okunma

Ülke olarak son yıllarda gönüllü askerlik konusunda oldukça yoğun bir talep görülmektedir. Özellikle ülke olarak yaşadığımız zor dönemlerin etkisi ile genç nüfus milli duygulardaki artışla beraber gönüllü asker olmak istemektedirler. Ve birçok kişi gönüllü askerlik başvuru yapılışı hakkında yeterli bilgiye sahip olamamaktan yakınmaktadır. Sizlere gönüllü askerlikle ilgili gerekli tüm açıklamalar bu yazıda bulacaksınız.

Gönüllü Askerlik Nedir?

Gönüllü askerlik; Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından başlatılan gönüllülüğü esas alan bir uygulamadır. Gönüllü askerlik için başvuran adaylar, gerekli şartları taşımaları ve ön sağlık muayenesini başarı ile geçtikten sonra Sözleşmeli er olarak hizmete başlarlar. 6191 Sayılı Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu esas alınarak göreve başlatılan gönüllü askerler yani sözleşmeli erler,  sıkı bir askeri eğitim almamaktadırlar. 3 senelik bir sözleşme imzalamaktadırlar ve devam etmek istedikleri durumda ve gerekli şartları sürdürmeleri halinde sözleşmeleri yenilenmektedir.

Kimler Gönüllü Askerliğe Başvurabilir?

Kimler gönüllü askerliğe başvurabilir diye sorduğumuzda cevap olarak; T.C. vatandaşı ve erkek olmak, en az ilköğretim mezunu olmak, ilan tarihi baz alınarak 01 Ocak 1991 tarihinden sonra doğmuş olmak, askeri okullar ile ilişiğinin herhangi bir dönemde kesilmemmiş olması, kamusal hakları kullanmaktan yoksun bırakılmamış olmak, taksirli suçlar hariç olmak üzere bir suçtan bir ay veya daha fazla hapis cezası ile mahkûm olmamak,  güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmış olmasını sayabiliriz.

Gönüllü Askerlerin Sahip Olduğu Haklar

Sözleşmeli erler görevde 2 yıllarını tamamladıktan sonra görev yaptığı yerin şartlarının uygun olması ve fiziki testlerini başarılı olmaları durumunda komutanlarının izleme raporlarına  göre sözleşmeli onbaşılığa terfi edebilirler. Sözleşmeli erler 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre emekli sandığına bağlı olarak sigortalı sayılacaktır. Gönüllü asker maaşları 3500 TL civarı bir miktardır. Bu maaşlar kişinin görev yaptığı yerlerin şartlarına göre değişmektedir. Gerekli ön mülakatlardan geçtikten sonra sözleşmeli er olarak göreve başlamaya hak kazanan adaylar ilk 3 yılın sonunda tekrar sözleşmelerini yenileyerek 4 sene daha çalıştıklarında hem 75 bin TL gibi bir ikramiye almaya hak kazanacaklardır. Daha sonra ise gerekli şartları taşımaları halinde kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilebileceklerdir. Gönüllü askerleri barış zamanında her yıl 30 gün yıllık planlı izin kullanma hakları vardır. Ayrıca, mazeret durumlarında kullanılmak üzere 15 güne kadar mazeret izni verilebilmektedir. 15 günlük yıllık mazeret izni dışında gönüllü askerlere; ailesindeki herhangi birinin ölümü halinde 10 gün, eşinin doğum yapması durumunda ise 10 gün, yangın, deprem ve su baskını gibi olağanüstü hava olaylarında ise 30 güne kadar mazeret izni verilmektedir.

Gönüllü Askerliğe Nereden Başvurulur?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) resmi web adresi üzerinden bildirilen link gönüllü askerliğin başvuru adresi olarak belirlenmiştir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir