Göz Rahatsızlıkları(Hastalıkları)

Göz Rahatsızlıkları(Hastalıkları)

Sağlık - Güzellik erkut 88 Okunma

Gözlerimiz diğer bütün organlarımız için bizler için çok büyük bir önemi vardır. Hayatın tüm güzelliklerini ve renklerini görmemek büyük bir engel olmaktadır. İnternetten izlediğimiz bir filmin çözünürlük kalitesinin kötü olmasına bile katlanamadığımızı düşününce hayatı tamamen böyle yaşamak nasıl bir zorluğa sebebiyet verdiğini görmek zor olmayacaktır. Her hangi bir problemi rahatsızlığı bulunmayan bir göz, cisimlerden gelen ışıkların mercekte kırılmasıyla retinaya düşer. Bunu ortaokuldan itibaren biliriz. Fakat doğuştan ya da daha sonrasında oluşan rahatsızlık ya da hastalıkların oluşturduğu bazı durumlar yüzünden bu ışınların kırılması ya da retinaya düşmesi problem olabiliyor. Böylelikle görme problemleri oluşmaktadır. Göz rahatsızlıkları miyop, hipermetrop, astigmat, prespitlik, şaşılık ve katarakt olmak üzere altı alanda incelenir.

Miyop, Uzağı iyi görememe problemidir. Bu sorunun çözümü için kalın kenarlı merceğe sahip gözlükler kullanılmaktadır. Göz kürenin çapının artması ve göz merceğinin normalinden daha büyük olup kırıcılığın fazla olmasına sebebiyet verir ve böylelikle görüntüler retinanın önüne düşer, bu sebepten uzağı görmek problemi yaşanır.

Hipermetrop, yakını iyi görememe problemidir. Bu sorun ince kenarlı mercekli gözlüklerle giderilebilir. Göz küresinin çapının azalmasıyla görüntü retinanın arkasına düşer böylelikle yakını görme problemi oluşur.

Astigmat, göz merceğinde ya da korneada ki düzensiz kıvrımları yüzünden göze giren ışınlar farklı açılardan kırılır.  Ve retinaya aynı şekilde düşmediği için de göz problemi oluşur. Bu problem silindirik merceklerle çözümlenebilir.

Prespitlik, yaşlanmanın neticesinde oluşur. Göz merceği esnekliğini kaybetmeye başlar ve gözün uyum yeteneği azalır ve yakına bakarken görmeme durumu yaşanır. Bu duruma prespitlik denir. Bu durumda yakını görme problemi olan hipermetrop ta olduğu gibi ince kenarlı bir mercekle çözümlenebilir.

Şaşılık, bu durum göz kaslarının birlikte çalışmalarının olmamasından kaynaklanır. Birbirleri ile uyumlu çalışmayan bu kaslar gözlerin farklı yönlere bakmasına sebep olur.

Katarakt, hastalığına yakalanmış kişiler buğulu bir camdan bakıyormuş gibi dünyayı izlerler.  Bu durum göz merceğinin saydamlığını kaybetmesinin neticesinde oluşur. Orta yaş ve üstü insanlarda genellikle görülür.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir