Hanımeli Bitkisinin Şifaları Ve Yan Tesiri

Hanımeli Bitkisinin Şifaları Ve Yan Tesiri

Sağlık - Güzellik erkut 61 Okunma

Ünlü şifalı bitkiler arasında yer alan hanımeli bitkisi bir çiçek görünümünde olup hanımeli çiçeği olarak da adlandırılır. Hanımeli çiçeğinin yaprakları keçiler tarafından çok sevilir. Caprifolium Latince’de keçi yaprağı anlamına gelir.

Hanımeli çiçeğinin bitki bilimdeki adıdır. Türkçe’ye hanımeli olarak geçmesinin sebebi ise çiçeğin yapraklarının şekli ile ilgilidir. Hanımeli çiçeği daha patlamadan önce ince ve zarif şekilde uzantılar sergiler. Bizim kültürümüzde zariflik incelikten geldiği için de bu bitki hanımeli adı ile bağdaştırılmıştır.

Hanımeli Bitkisi Nerede Yetişir?

Hanımeli bitkisinin anavatanı olarak Avrupa ve Asya olduğu bilinir. Orman kenarlarında ve kumlu topraklarda yetişen bir bitkidir. Hanımeli bitkisinin üretimi için olgunlaşmış tohumlara ihtiyaç vardır. Kış mevsimlerinde ise bu bitkinin yetiştirilmesi çelik yöntemi ile mümkün olur.

Yetiştirildiği toprakların mineral bakımından zengin olması, nemli, yumuşak ve geçirgen özelliklere sahip olması gerekir. Güneşli ve yarı gölgeli yerlerde yetiştirilmeye uygun bir bitki türüdür. Genellikle bina girişlerine, balkonlarda saksılara ve park ve bahçelere ekilerek süs bitkisi olarak kullanılır. Balkonlar da büyük saksılar içerisinde yetiştirilmelidir.

Hanımeli Bitkisinin Faydaları

Çiçeği, kabuğu ve yaprakları kullanılabilen hanımeli bitkisinin faydaları çok sayıda kişi tarafından ilgi gören bir konu olmuştur. Hanımeli bitkisinin faydaları ise şunlardır: İdrar söktürücüdür, nefes darlığı çekenlere iyi gelir, bronşit hastalarında tedavi edici olarak kullanılabilir, öksürük kesici bir etkiye sahiptir, spazmların giderilmesinde büyük oranda yardımcı olur, nikriste ve böbrek şişliklerine iyi geldiği bilinir.

İdrar yapmada problem yaşayan insanlar hanımeli yaprağını kaynatıp bal ile tatlandırarak içebilirler. Mesane yolunda iltihap yaşayanlar hanımeli ile kekik bitkisini birlikte kaynatıp ve bal ile tatlandırıp içebilirler. Aynı zamanda bu şekilde tüketilmesi öksürük ve bronşit rahatsızlığı çekenlere de iyi gelir.

Astım sorunu yaşayanlar bitkinin yapraklarını sinirli ot ile birlikte kaynatmalı ve bal ile tatlandırarak içebilirler. Hanımeli çiçeğinin tüketiminde dikkat edilmesi gereken nokta şudur ki: Hanımeli bitkisi fazla tüketildiğinde kusmaya yol açabilirler.

Hanımeli Bitkisi Zararları

Hanımeli bitkisinin çok sayıda yararı olduğu gibi hanımeli bitkisi zararlarına da değinilmelidir. Bitkide yetişen meyveler insanlar için zehirli olmaktadır. Yanlış tüketildiğinde ciddi yan etkilerin oluşması muhtemeldir.

Bununla birlikte bitkinin zararsız yerleri de özenle ve aşırıya kaçılmadan tüketilmelidir. Aşırı kullanılan hanımeli çayı ve gargarası zehir yapıcı olabilir. Eğer kullanım esnasında veya kullanımdan sonra herhangi bir rahatsız edici durum meydana gelmiş ise en kısa sürede doktora başvurulması gerekir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir