Hatalı Sollama Yaptığımda Ne Yapmalıyım (Sollama Nasıl Yapılır?)

Hatalı Sollama Yaptığımda Ne Yapmalıyım (Sollama Nasıl Yapılır?)

Listeler Abdullah Ergün 183 Okunma

Hatalı Sollama Yaptığımda Ne Yapmalıyım yazımızda trafikte en çok kazaya sebep olan nedenler arasında yer alan sollama hatalı yapıldığı zaman yaralanmalı hatta ölümlü kazalara sebep olmaktadır. Çok iyi araç kullananların bile zaman zaman hatalı sollama yapabilmektedir. Sollama çok büyük dikkat ve sorumluluk gerektiren bir hamledir. Özellikle şehirlerarası yollarda veya uzun yollarda öndeki ağır araçların arkasında seyahat etmemek için tercih edilen sollama şehir içinde de zaman zaman ihtiyaç haline gelmektedir.

Son derece önemli olan bu konuyu size bütün püf noktaları ile birlikte anlatıyoruz. Böylece hatalı sollama yapmayacak ve trafikte problem yaratmayacaksınız.

Sollama Nedir?

Sollama öndeki bir aracı geçmek için şerit değiştirerek önce aracın soluna daha sonra da önüne geçmek için kullanılan bir yöntemdir. Sollama yapmak otoban gibi karşıdan gelen aracın olmadığı yollarda nispeten daha az risklidir ancak risksiz değildir. Sollama yapılan yerde daima bir risk vardır. Bu nedenle sollama yaparken sürücünün sollamayı gerektiren bir durumunun olması gerekir.

Örneğin öndeki aracı sollayıp sonra da birkaç yüz metre ilerde sağa dönüş yapılması çok yerinde bir davranış değildir. Sollama yapmak için bir nedeniniz yoksa, önünüzdeki araç sizin ilerlemenizi engellemiyorsa veya öndeki araç normal bir hızda gitmesine rağmen siz aşırı derecede hız yaparak onu geçmek istiyorsanız sollama yapmanıza gerek yoktur.

Karşı şeritten araçlar geliyorsa sollama yapmanın çok daha riskli olduğunu bilmeniz gerekir. Bu tip yollarda yolun uzun bir kısmını görmeniz gerektiğini unutmayın. Karşıdan gelen araçları göremeyeceğiniz yollarda sollama yapmak çok risklidir.

Sollama Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Eğer öndeki bir aracı sollamak istiyorsanız öncelikle sizi sollamaya yeltenen bir araç olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Sizin arkanızdaki bir araç da sizi geçmek istiyor olabilir. Bu nedenle aynalarınızdan arkanızı iyice kontrol etmelisiniz.
  • Sollamak istediğiniz aracın önündeki aracı sollama ihtimali de olabilir, bu nedenle önünüzdeki aracın kendi şeridinde gittiğinden ve hiçbir aracı sollamadığından emin olmalısınız.
  • Karşıdan gelen araç trafiğinin uygun olduğunu görecek bir mesafede olmanız gerekir. Eğer yol çok virajlıysa veya bir tepeye doğru araç kullanıyorsanız karşıdan gelen araçları görmezsiniz. Bu nedenle mümkün olduğunca düz ve engebesiz arazilerde araç sollamak en doğrusudur.
  • Trafik kurallarının sollamaya elverişli olması çok önemlidir.
  • Takip mesafesi kadar kala sol sinyalinizi yakarak sollama yapmak istediğinizi belirtmelisiniz. Eğer sinyal vermezseniz önünüzdeki araç sizin sollama yapacağınızı anlamadan o da sol şeride geçebilir veya arkanızdaki araç da aynı şekilde sollama yapmaya niyetlenebilir.
  • Sol sinyali yaktıktan sonra sol şeride geçmelisiniz ve önünüzdeki araçtan daha hızlı sürmeniz gerekmektedir. Eğer daha hızlı olmazsanız aynı hızda gidersiniz ve öndeki aracın arkasına geçemezsiniz.
  • Sol şeritte bir süre gidip öndeki aracı geçtikten sonra artık tekrar sağdaki kendi şeridinize geçmeye hazırsınız demektir. Geçtiğiniz aracı geriyi görme aynasından tam olarak görebiliyorsanız artık kendi şeridinize geri dönebilirsiniz. Sağ sinyalinizi yakarak kendi şeridinize tekrar geçmelisiniz.

Önemli Kurallar

Gece ve gündüz sollama yaparken dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Bu kurallara uyulması son derece önemlidir. Eğer doğru sollama yapmak istiyorsanız öndeki aracı sollama yaptığınız konusunda uyarmalısınız. Öndeki araç sürücü yola dalmış olabilir, bu nedenle hafifçe kornaya dokunarak sollama yapıyor olduğunuzu belirtin.

Gece sollama yaparken de selektör yaparak aracı bilgilendirmenizde yarar olduğunu belirtmek isteriz.

Unutmayın

Sollama yaparken trafiğin uygun olması gerektiğini, şeritlerin sollama yapma konusunda elverişli bir yolda olup olmadığınız konusunda size bilgi verdiğini, gerekmedikçe sollama yapmanın doğru olmadığını unutmayın.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir