Hesap Makinesinde Kelimeler Yazmak

Hesap Makinesinde Kelimeler Yazmak

Kitaplar erkut 82 Okunma

Çocukluk yıllarımızda okuma yazmayı yeni yeni öğrendiğimiz zamanlarda ve sayılar ve harfler arasında ki farkları ayırt edebilecek bir niteliğe sahip olduğumuzda büyüklerimizin hesap makinesini alıp sadece rakamlardan oluşan bu makinede kelimeler yazıyor olması bizlere sihir gibi gelirdi. Ve öğrenmiş olduğumuz bu yöntemi heyecanla okulda ki arkadaşlarımıza yapar, ve bunun nasıl mümkün olduğunu ve nasıl yapıldığını kimselere söylemez havamızı atardık. Son zamanlarda akıllı telefonların da artık herkesin olduğu bir dönemde her ne kadar hesap makinesinin varlığından dahi haberdar olmayan bir nesil yetişiyor olsa da bu yöntemle “LEBLEBİ” den başka kelimeler yazarak da ortamımızda eğlence konusu yapabilir ve geçmişe bir zaman yolculuğu yaparız. Öncelikle size bu yöntemin nasıl çalıştığını ve nasıl yapıldığını öğretelim.

Sistem çok basit bir şekilde çalışılmaktadır. Hesap makinesinde girdiğiniz rakamların ters çevirdikten sonra bir kelimeye karşılık gelmesiyle olur. Yani örnek vermek gerekirse “LEBLEBİ” yazmak için girilmesi gereken rakamlar, “1837837”dır. Bu rakamları girdikten sonra yapılması gereken hesap makinesinin ters çevirmeyle oluşan kelimenin okunmasıyla oluyor. Başka örneklerde vermek gerekirse “BEBE” kelimesini yazmak için “3838” rakamlarını hesap makinesinde girmek gerekir. “GEBE” kelimesi için “3836” rakamlarını girerek ve hesap makinesini ters çevirerek kelimeleri okunur bir duruma getirebilirsiniz. Bu ve buna benzer birçok kelime üretebilirsiniz. Vermiş olduğumuz örneklerin çalışmasının prensibini kavradıysanız kelime üretmekte zorluk yaşamayacaksınızdır.

Başka örneklere de aşağıda göz atabilir ve sizlerde yeni şeyler üretebilirsiniz. Kelimenin karşılığı gelen rakamları gireceğim zaten rakamları girdikten sonra yapılması gerekenleri biliyorsunuz artık.

EBE= 383, ALLAH=49779, ZELZELE=3732732, HİLE=3714, ZELİHA=941732, LİSE=3517, HIZLI=17214

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir