Histogram Nedir?

Histogram Nedir?

Listeler erkut 62 Okunma

Histogram öncelikli olarak matematikte kullanılan bir terim olarak karşımıza çıkar. Matematikte kullanılan bir grafiğin oluşturulmasına histogram adı verilir. İlk başta matematikte önemle kullanılsa da zaman içerisinde pek çok alanda kullanıma sahiptir. Günümüzde histogram kavramı en fazla fotoğrafçılıkta karşımıza çıkar. Çekilen fotoğrafların iyi kalitede olup olmadığı biraz da histogram ile orantılıdır.

Fotoğraf çekme günümüzde oldukça önem taşır. Özellikle soysal medyanın da etkisiyle bu durum daha önemli bir hal almıştır. Çünkü insanlar fotoğraflarını sosyal medyada paylaşmak ister. Bunun için en net ve en güzel fotoğrafları çekme peşindedir. Bunun sağlanacağı en iyi yol ise histogramdan geçer.

Histogramın Kullanıldığı Alanlar Nelerdir?

Histogramın kullanıldığı alanlardan biri de fotoğrafçılıktır. Bu nedenle görüntü histogramı adı ile anılır. Fotoğrafta kullanılan histogram sayesinde fotoğrafın çok daha iyi değerlendirilmesi sağlanır. Çünkü bu yöntem ile fotoğraf çok daha detaylı bir şekilde incelenebilir.

Fotoğrafçılıkta kullanılan histogram aslında bir matematiksel terimdir. Piksellerin ışık değerinin oluşturduğu grafiklerdir. Bu grafikler anında değerlendirilerek istenilen fotoğraflara ulaşılır. Çünkü fotoğraf çekildiği anda hemen ışık grafiğine göz gezdirebilirsiniz. Eğer fotoğrafta istediğiniz gibi bir görüntü yoksa fotoğraf makinesi ayarı ile de ona göre oynanabilir. Bu sayede istenilen her türlü görüntü elde edilmiş olunur. Kişilerin istedikleri görüntülere ulaşabilmesi için bu son derece önemli bir konudur.

Histogram Nasıl Kullanılır?

Histogram kullanımında dikkat edilmesi gereken sensöre düşen ışığı yakalamaktır. Zaten çekilen fotoğraftaki düşük ya da yüksek kontrastın oluşması bu ışık ile alakalıdır. Bu nedenle de ilk önce sensördeki ışık ayarı gözden geçirilmelidir. Işığın miktarına ve ışığı içeri alma süresine önem verilmelidir.

İnsanlar elde ettikleri fotoğraflarda oldukça büyük hata içerisine düşer. Çünkü çekilen fotoğrafların yerinde olup olmadığına ekran görüntüsüne bakılarak ulaşılmaya çalışılır. Ancak bu yanlış bir uygulamadır. Çünkü fotoğrafının ekranına düşen görüntü pek çok insan için yanıltıcıdır. Bu nedenle görüntünün matematiksel formuna dikkat etmek gerekir.

Fotoğraf çektikten sonra; fotoğrafın histogramına bakarak doğru poz bulunabilir. Eğer fotoğraf çekip histogramına baktığınızda; solda yoğunluk varsa bu başarılı bir fotoğraf olmayacaktır. Yoğunluğun solda olması size karanlık bir fotoğraf sunacaktır. Bu da insanların pek hoşuna giden bir durum değildir.

Histogramın doğru kullanılması sonucunda histogramdaki görüntü sağda yoğun olacaktır. Bu durum bazı insanların hoşuna gitse de çok aydınlık bir görüntü olduğu için yine de tercih edilmez. İdeal olan ise her iki tarafta da dengeli dağılım olmasıdır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir