Hitler ve Soykırım

Hitler ve Soykırım

Genel Kültür Çağrı Sevgi 92 Okunma

Hitler ve Soykırım

Hitler ve soykırım insanlık tarihinin en büyük kara lekelerinin başında gelir. Hitler döneminde gerçekleştirilen bu soykırım Yahudilere yönelik gerçekleştirildi. Ayrıca uzun yıllar Hitlerin yaptığı bu soykırımın nedenleri üzerine çalışmalar yapıldı.

Yahudi Soykırımı Nedir?

  1. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanya’sı Yahudi soykırımı gerçekleştirdi. Yapılan bu soykırım tarihte Holokost adını alır. Naziler yaptıkları işkenceler ile kendi kurallarını tüm Yahudilere dayatmaya çalıştı. Bunun için de işkence kampları kuruldu. Tüm Yahudiler ve diğer köleler bu kamplarda toplandı. Ayrıca son çözümü de gerçekleştirmek için konsantrasyon kampları da oluşturuldu.

Yahudi Kampları Hakkındaki Bilgiler Nelerdir?

Yahudi toplama kampları, Yahudilerin büyük işkenceler gördüğü yerlerdir. Buralardaki Yahudiler üzerinde çok fazla sayıda deneyler gerçekleştirilmiştir. Yapılan deneylerin neredeyse tamamı insanlık suçudur. Özellikle kimyasal ürünler Yahudiler üzerinde denenmiştir. Hatta kamplara yakın bir noktada bu işlemler için fabrika bile kurulmuştur. Ayrıca tıp alanında da sayısız ilaç denetimi yine bu dönemde ortaya çıkmıştır. Nazi Almanya’ sı Yahudileri zorla tıp deneylerine alet etmiştir. Bu işlem sonucunda da Yahudilerin acı içerisinde ölmelerine izin verilmiştir.

Auschwitz Toplama Kampında Yapılanlar Nelerdir?

Auschwitz toplama kampı, o dönemde büyük ölümlerin gerçekleştiği bir kamptır. Kampın komutanı Rudolf Hoess, kampta yapılanları açıklamıştır. Kampta insanların iki gruba ayrıldığını ifade eder. Fiziki olarak yeterli olanlar çalıştırılmak üzere kullanılır. Ancak çalışacak durumda olmayanlar ise ölüm odalarında idam edilirdi. Toplu ölümlerin gerçekleştirildiği bu kampta pek çok öldürme yöntemi kullanılırdı. Duş alma bahanesi ile toplanan Yahudilere gaz verilerek ölümlerine neden olunurdu. Rudolf Hoess yaptığı açıklamalarda; çığlıkların bitmesiyle birlikte tüm insanların öldüğünü anladık diye ifade etmiştir. Bunun üzerine bir saat kadar sonra kapıları açtıklarını ve ölülerin altın diş ya da yüzük gibi eşyalarını aldıklarını anlatmıştır.

Auschwitz toplama kampındaki bir diğer öldürme yöntemi ise yakmadır. Yine bir arada odaya alınan Yahudiler kömür ocakları sistemi ile yakılarak hayatlarını kaybederdi. Bunların hepsini gerçekleştiren Nazilerin ise hiçbir acıması olmazdı. Çünkü kendilerini üstün bir hizmet gerçekleştiriciler olarak göstermekteydi.

Yahudi Soykırımı İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Bu acımasız eylem ile ilgili çok sayıda bilgi ortaya çıkmıştır. Bu bilgilerin hepsi de insanın kanını donduran bilgilerdir.  

  • Soykırım sonucunda çok fazla Yahudinin öldürüldüğü kayıtlara geçmiştir. Öldürülen Yahudi sayısı; Dünya Yahudilerinin 3’ te birini oluşturur. Bu da tarihin en büyük soykırımı olarak belirlenmiştir.
  • Soykırım sırasında en fazla çocuklar zarar görmüştür. Ağır işkencelerle bir milyondan fazla Yahudi çocuk öldürülmüştür.
  • Pek çok kişi Nazi Almanya’sının bu kıyıma başlamasından rahatsızlık duymuştur. Pek çok dünyaca ünlü şirket Yahudilerin bir kısmının Almanya’ dan kaçmasına yardım etmiştir. Bu yardımlar sayesinde de öldürülen Yahudi sayısı azalmıştır.

Yahudi soykırımı ile ilgili bilinmesi gerekenler listesinde yer alması gereken bir bilgi de soykırımı kabul etmemenin suç olmasıdır. Almanya’ da dahil 17 ülke içerisinde Yahudi soykırımı olmadığını söyleme suçtur.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir