İdrar Renkleri ve Anlamları

İdrar Renkleri ve Anlamları

Sağlık - Güzellik Çağrı Sevgi 108 Okunma

İdrar Renkleri ve Anlamları

Sağlıklı bir yaşam süren kişilerin vücut özellikleri normal bir seyir göstermektedir. Sağlık sorunu yaşanması halinde ise vücut çeşitli tepkiler vermektedir. Vücutta oluşan sağlık sorununa göre verilen tepki de farklılık göstermektedir. Nabız hızı, tansiyon, kan değerleri ve idrar rengi de bu tepkiler arasında yer almaktadır. Normalin dışında olan idrar renkleri vücudunuzun yaşamakta olduğu sıkıntılı durumun habercisi olmaktadır. Aşırı ısınan bir vücut ateşin çıkmasına neden olan bir reaksiyonun en iyi habercisi olduğunu mutlaka birçok kişi bilmektedir. İdrar renkleri de tıpkı bu durumda olduğu gibi sağlık durumlarınız hakkında size bilgi ve uyarı verecektir. Peki, bu anlamları nasıl çözebilirsiniz?

İdrar Renklerini Anlamları

Tabi ilk olarak yediğimiz besinlerin ve kullandığımız ilaçlarında idrar renginde değişikliklere neden olabileceğini söyleyerek bu konuyu anlatmalıyız. Kırmızı-pembe, sarı, turuncu ve yeşilimsi idrar rengi en çok görülen renklerdendir. İdrar renkleri anlamları nelerdir? Turuncu bir idrar rengi görülmeye başlandığında vücudun vermekte olduğu sinyali anlamaya hazır olun! Turuncu idrar rengi görülmesi halinde su tüketiminin yetersiz olduğu, gıda boyası kullanılan bir beslenmenin olduğu, karaciğerde ve safra kanalında oluşan bir problem olabileceği şüpheleri üzerinde durulacaktır. Yeşil idrar rengi genellikle gıda boyası ve ilaç kullanımı sonucu ortaya çıkmaktadır. Nadir olarak ta genetik bir hastalık olan idrarda kalsiyum seviyesinin yüksek olması sonucunda idrar rengi mavimsi ya da yeşilimsi renk almaktadır. Kırmızı idrar rengi ise daha çok vücudun yaşamış olduğu rahatsızlıklardan haberdar etmektedir. İdrar yolu enfeksiyonları, tümörler bu tümörler kanserli olabileceği gibi kansersiz de olabilir, böbrek kisti ve taşları olması halinde idrar renginde pembemsi kırmızı bir renk görmek mümkün olmaktadır.

İdrar berrak, kanlı, bulanık veya tortulu olabilir. İdrar konsantrasyonunda artış.

İdrar renkleri anlamları ile bilindiğinde kişinin daha bilinçli olmasına ve durumun ciddiyetini analiz edebilmesini sağlayacaktır. Vücudun bize vermekte olduğu tepkileri çok iyi algılamak ve bu doğrultuda gerekli tedbirleri almak gerekmektedir. Böylece yaşam boyunca sağlıklı bir vücuda sahip olmak daha çok kolay olacaktır. İdrar renklerinde oluşacak bu değişimler tek başına olabileceği gibi farklı tepkiler ile birlikte de ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlardan herhangi birisi ile karşılaşılması durumunda vücudunuzun size anlatmak istediği rahatsızlığın önem derecesine göre gerekli tedbiri alabilir ve uzman doktorunuza başvurabilirsiniz. İdrarda oluşan renk değişimi sürecinde yaşam tarzınızı değerlendirmeniz de bu durumun ciddiyetini ve önemini belirleme konusunda size yardımcı olacaktır. Olası bir durumda kullanılan besinlerin oluşturduğu renk değişimi ile rahatsızlık sonucu oluşacak renk değişimini ayırt etme konusunda büyük ölçüde kolaylık oluşturacaktır.

Dilerseniz Akciğerde Su Toplama Hastalığı Belirtileri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir