İnançlı İnsanlar Daha Çabuk İyileşiyor

İnançlı İnsanlar Daha Çabuk İyileşiyor

Sağlık - Güzellik erkut 40 Okunma

İslami inanca göre, inançlı insanlar daha çabuk iyileşiyor diye bir itikat bulunmaktadır. Bu arada şunu da söylemek gerekir ki, müslümanlık dini hoşgörü ve güzel bakma dini olduğu için, imanlı ve itikatli olan insanın iyileşmesi de normal görünmektedir.

Bunun yanı sıra, Hitchcock Sağlık Merkezi bir araştırma gerçekleştirmiştir. Bu araştırma tam 232 kalp hastası üzerinde yapılmıştır. Burada görülen test sonuçlarına göre, dine daha fazla önem veren ve dini yönüyle ön plana çıkan insanların, hastalıktan dolayı ölüm oranlarının diğerlerine göre, 4 kat daha düşük olduğu saptanmış bulunmaktadır. Bu yüzden de yapılan bu deneyde aslında inancın ve dine bağlılığın önemini göstermektedir. Özellikle de dini toplantılara ve sohbetlere düzenli olarak katılan insanlarda, daha az seviyede kalp ve damar rahatsızlıkları görüldüğü belirlenmesiyle birlikte, düzenli namaz kılan bir insanda daha az bel, boyun ağrıları ile kireçlenme tespit edilirken, düzenli olarak abdest alınmasının ise, özellikle stresten uzak tutmak adına faydalı olduğu tespit edilmiştir.

Dini Alimler De Doğruluyor 

Dini alimler de inançlı insanlar daha sağlıklı oluyor tezini doğrular nitelikte konuşuyorlar. Bu arada da bazı tavsiyelerde bulunarak sağlık konusunda çalışmaları da beyan ediyorlar. Örnek olarak İbn-i Maseveyh bir sözünde bir kimse 40 gün soğan yerse yüzünde çil meydana gelmesi çok zordur diyor.

Bunun haricinde uyarılarından biri de yumurta ve balığı yanyana getirmemek konusundadır. Bu durumda felç ve yüz felci tehlikesi oluşabileceğini beyan etmiş bulunmaktadır. Tok karnına banyoya girmenin de felce yol açabileceğini bildirmiştir. Ayrıca, İbn-i Maseveyh sür ile balığın cüzzam, alaca ve nigrise gibi hastalıklara yakalanma risli sebebi olduğunu bildirirken, bir uyarısında da haşlanmış yumurtayı tıka basa yemek sonrasında, nefes darlığına sebep olur demiştir.

Yemek Ve İnanç Önemli

İnançın sağlığa önemi konusunda elbette inançlı kişilerin daha sağlıklı olduğu bilimsel olarak da açıklandıktan sonra, elbette dikkat etmek gerekir ki, bu konuda yenilip içilene yine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Konu ile ilgili olarak sizler de gereken geri dönüşleri alabilmek için hassas şekilde de davranmak gerekmektedir. Ne de olsa dini inanç kadar kendinize de dikkat etmek gerekir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir