İnfix-Postfix Dönüşümü Örnekleri

İnfix-Postfix Dönüşümü Örnekleri

Teknoloji erkut 165 Okunma

Bu defa sizlere yazımız ile özellikle üniversitelerde okutulan ve çok önemli bir algoritma olan infix postfix dönüşüm örnekleri ile ilgili olarak bilgiler vermeye çalışacağız.

Öncelikle sizlere İnfix ve Postfix hakkında bilgiler vermeye gayret gösterelim. İnfix aslında bildiğiniz düz işlemlerin bilgisayar üzerinde yapılabilmesi işlemidir. Bu algoritmaların yapılması sırasında doğru şekilde matematik işlemlerinin takibi yapılır. Örnek vermek gerekirse biliyorsunuz ki, normalde de matematik işlemlerinin sistematiğinde belirli işlem sıralaması bulunmaktadır. Örnek olarak 2+4 toplanırken, sayı 6 olarak çıkmaktadır. Ancak, bir işlemde parantez var ise, bu durumda işlemler parantez işlemi öncelikli olarak yapılarak devam eder.

Algoritma Sıralamasına Dikkat Etmek Gerekir

İnfix işlemini postfix işlemine dönüştürmek için sizlere öncelikle sıralamayı anlatmamız gerekmektedir. Matematik işlemlerinde öncelik gereğince, başta parantez işlemi yapılmaktadır. Sonra üs alma işlemi yapılmaktadır. Eğer parantez ve üs alma işlemi varsa, üs alma işlemi 2. işlemdir. Eğer üs işlemi yoksa öncelikli olarak yapmanız gereken, çarpma ve bölme işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Bundan sonra da son olarak toplama ve çıkarma işlemlerini tamamlamak olacaktır.

İşlem Sıralamasına Göre, Dönüştürme

Bu işlemi doğru şekilde tamamlamak gerekir. Bu yüzden de sizlere gerekli şekilde adım adım işlemlerinizi anlatacağız. Öncelikle örnek olarak (((A+B)*(C-E))/(F+G)) ifadesini alarak sizlere yardımcı olmaya çalışalım. İlk adım ((A+B)*(C-E))/(F+G)) stack:( output:[] işlemi yapılmaktadır. Sonrasında ikinci adım olarak yapacağınız işlem, (A+B)*(C-E))/(F+G)) stack:(( output:[] işlemi yapılması gerekmektedir. 3. adım ise A+B)*(C-E))/(F+G)) stack:((( output:[] işlemi olmaktadır.

infix postfix dönüşüm için bundan sonra  +B)*(C-E))/(F+G)) stack:((( output:[A] işlemi yapılır. 5. olarak B)*(C-E))/(F+G)) stack:(((+ output:[A] işlemi yapılır. İlerleme devam ettikten sonra, )*(C-E))/(F+G)) stack:(((+ output:[AB] işlemi ile devam edilir ve artık 7. sıraya geçirilmiş olmaktadır. *(C-E))/(F+G)) stack:(( output:[AB+] işlemi gelmektedir. 8. adımda yapacağınız işlem ise, (C-E))/(F+G)) stack:((* output:[AB+]’dır. Bu şekilde işlem devam eder. 9. adımda C-E))/(F+G)) stack:((*( output:[AB+] işlemi karşınıza çıkarken, 10. adım, -E))/(F+G)) stack:((*( output:[AB+C] olmaktadır. 11. adımda E))/(F+G)) stack:((*(- output:[AB+C] işlemi karşınıza çıkmaktadır. Yavaş yavaş işlemin sonuna gelinirken, 21. adımda karşınıza çıkacak işlem stack:<empty> output:[AB+CE-*FG+/] işlemi olacaktır. Sonuç olarak da karşınıza [AB+CE-*FG+/] işlem sonucu çıkmaktadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir