İnstagram Çalınan Hesabı Geri Alma

İnstagram Çalınan Hesabı Geri Alma

Teknoloji Çağrı Sevgi 131 Okunma

İnstagram Çalınan Hesabı Geri Alma

İnternet üzerinde başkalarının hesaplarını çalmak için çabalayan birçok kötü niyetli hacker bulunmakla beraber İnstagram hesap çalınması olayında bizlerinde suçları olabilmektedir. İşte bu sebeple bu konu hakkında iyi bir şekilde bilgi sahibi olmak ve üzerimize düşen vazifeleri yerine getirmemiz gerekmektedir. Bu yazımızda İnstagram hesabı çalınmasını önlemek için yapmamız gerekenler ile çalındıktan sonra yapılması gerekenler şeklinde ikili bir ayrımla konuya yaklaşacağız.

Çalınmadan Önce

İnstagram hesaplarının çoğu sahte giriş yöntemleri ile çalınmaktadır. Bu yöntemde sizler İnstagram’ın kendi mobil uygulaması yerine başka bir platform ile hesabınızı açmaya çalışmakta oluyorsunuz ya da kimlerin fotoğrafına baktığını öğrenmek için üretilmiş sahte programlara giriş yaparak şifrenizi başkalarına kendi elleriniz ile vermiş oluyorsunuz. Bu durumun önüne geçmek için yapmanız gereken böyle sahte uygulamalardan uzak durmak olacaktır. Aynı zamanda her türlü kötü yazılıma karşı hesabınızı korumak için bilgisayarınıza virüs programı yüklemenizde de fayda vardır.

Çalındıktan Sonra

Hesabınız çalındıktan sonra yapacaklarınız ise oldukça sınırlıdır. Önünüzde iki seçenek bulunmaktadır. Birincisi size bu yöntemi uygulayanlar gibi zararlı yazılımlar ile eski hesabınıza tekrar saldırmak ya da sorunu İnstagram’a bildirmek. İlk durumun olabilirliği hakkında konuşacak olursak pek muhtemel gözükmektedir. Zira hırsızın evini soymak zor olsa gerek. Bu bakımdan kendi yaptıkları numaraları yiyeceklerini pek zannetmiyorum. Ayrıca kendi hesabınız da olsa bunu yapmak yasal olarak suç teşkil edebilir. Zira kanunlarımıza göre ilhak-ı hak yasaklanmıştır. Yani kendi hakkınızı kendi yöntemlerinizle elde edemezsiniz.

İkinci yöntem ise İnstagram’a hesabınız çalındığına dair mesaj atmaktır. Ancak bu çoğu zaman etkili bir şekilde incelenmemektedir. Bunu engellemek için yapmanız gereken pek bir şey bulunmasa da ısrarlı bir şekilde mail atmanız faydalı olabilir.

Son olarak belirtmek gerekir ki İnstagram hesabınızın çalındığını güvenlik güçlerine bildirmenizde fayda bulunmaktadır. Aksi takdirde hesabınızı ele geçirenlerin konusu teşkil eden içerikler paylaşması halinde sizler sorumlu olabilirsiniz. Güvenlik güçlerine böyle bir bildirimde bulunarak sorumluluğu üzerinizden atma şansınız bulunmaktadır. Ayrıca polis teknik donanımları ile hesabınızı tekrardan alma yoluna da gidebilir.

Dilerseniz Instagram’da Takip Etmeyeni Silme Sizi Takip Etmeyenleri Anında Öğrenin yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir