Instagram Profilime Kim Baktı?

Instagram Profilime Kim Baktı?

Listeler Abdullah Ergün 915 Okunma

Instagram profilime kim baktı? Ve türevi sorular sosyal medya ile uğraşmakta olan hemen herkesin aklına gelen ve bunun için uğraşılan bir konudur. Sosyal medya artık yaşamımızın hemen her yerine girmiş durumda. Her türlü insani ve toplumsal ilişkilerimizi sosyal medya üzerinden sürdürüyor ve yürütüyoruz. Öyle ki artık fiziksel bir ilişki formu kalmadı diyebiliriz. İnsanlar fiziksel olarak yan yana gelip çay içmek istediklerinde bile, ellerinde akıllı telefonlar sürekli olarak sosyal medya üzerinde stalk yapmaktalar. Tabi insani ve toplumsal ilişkiler teknolojiyle iç içe geçince, işin içine kimi hileler yapma fikride insanların aklına gelmiyor değil. Özellikle profilime kim baktı gibi uygulamalar sayesinde, insanlar kendisiyle kimlerin ilgilendiği gibi konuları, kendi açılarından biraz daha aydınlatmaya çalışıyor. Daha açıklayıcı olursak, eskiden yanımızdaki arkadaşımıza, “bi baksana bakıyor mu?” dediğimiz gibi, şimdi de arkadaşımızdan istediğimiz bu iyiliği, programlardan beklemekteyiz.

Profilime Kim Baktı Uygulamaları

Bir zamanlar sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta kullanılması çok moda olan profilime kim baktı uygulaması, son zamanlarda instagram ve twitter’da da moda olmaya başladı. Zamanında Facebook için bu uygulama ve programlar çıktığında insanlar hevesle, programı indirmekte veya uygulamayı onaylamaktaydı. Böylece profiline bakan üçüncü şahısların öğrenilebileceği düşünülüyordu. Fakat zamanla tüm bunların birer sahtekarlık olduğu ve aslında Facebook profiline bakanların öğrenilemeyeceği insanlar tarafından anlaşılmaya başlandı.

Şimdide aynı sahtekarlık, fotoğraf ve video paylaşım sitesi olan instagram’da ortaya çıkmakta, insanlar resimlerine kimlerin baktığı, kimlerin kendileriyle ilgilendiği gibi sorulara cevap bulabilmek için böyle araştırmalar yapmakta ve bir takım Instagram profil takip programları bularak bilgisayarlarına indirmekteler. Böylece kendi profillerine bakanları ve resimlerini inceleyenleri görmeyi beklerler. Ama bir türlü bu işlemden sonuç alamazlar veya aldıkları sonuca anlam veremezler. Çünkü bu işlem tamamen sahtekarlıktan ibarettir. İndirilen programlar en fazla, sizi son ekleyen kişileri yada sizinle etkileşime giren kişileri profilinize bakmış gibi gösterir, ama aslında böyle bir şey yoktur. Zaten sizde kimlerin sizlerle etkileştiğini Instagram aracılığıyla rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Tüm bunları yaşamanız zamanla profilinizden istenmeyen otomatik paylaşımların yapılması, kişilere mesaj atılması gibi durumlarla karşılaşabilinir. Ama belki de bu en iyi ihtimal olacaktır. Eğer ilgili uygulama veya program Instagram virüsü olursa, bu durumda işler sizin için daha da zorlaşacaktır. Hesabınızın üçüncü kişilerce ele geçirilmesi, dolandırılmanız, kişisel bilgilerinizin elde edilmesi gibi bir çok sıkıntıyla karşıla bilirsiniz.

Instagram Virüsü Ve Amacı Nedir?

Başta sosyal medyanın topluma ve insan ilişkilerine yaptığı etkiyi anlatmıştık, bu etkiler kimine göre faydalı kimine göre ise faydasız olarak değerlendirilebilir. Ancak temel olarak zararsız denilebilir. Birde sosyal medyanın bu etkilerinin yanında, kişi güvenliğini ciddi anlamda etkileyen zararları vardır. Artık sosyal medyada neredeyse her türlü kişisel bilgilerimizi bulunduruyoruz. Buda kişisel bilgilerimizin üçüncü şahıslarca ele geçirilerek, kötü amaçlar doğrultusunda kullanılmasına neden olmaktadır. Instagram virüsü amacı’da tam olarak buna hizmet etmektedir. Bu tarz programlar ile kişilerin sosyal medya hesaplarını ve dolayısıyla kişisel bilgilerini (kredi kartı bilgileri, tc kimlik no, telefon numarası, doğum tarihi vb.) ele geçiren bilgisayar korsanları, bu bilgilerle sizleri veya yakınlarınızı dolandırmaya, kişisel bilgilerinizi farklı kötü amaçlar için kullanmak istemektedirler. Bu nedenle Instagram profilime kim baktı gibi program ve uygulamalar, kesinlikle kişisel güvenliğinizi tehdit etmektedir. Böyle durumlara karşı dikkatli olunmalı ve bu tarz program – uygulamalara itibar edilmemelidir.

Instagram virüsü Nasıl Temizlenir?

Eğer daha önceden böyle bir durumla karşılaşmış ve Instagram profilinize virüs bulaşmışsa bu ciddi bir tehlike altında olduğunuzu göstermektedir. Ve en hızlı şekilde bu problemi çözmeli, Instagramınızı virüslerden temizlemelisiniz. Sizin için bu işlemin nasıl yapılacağını, maddeler halinde listeleyeceğiz.

  • Öncelikle Instagram profilinize giriş yapınız ve sağ üst köşede bulunan profil resminize tıklayınız.
  • Resminize tıkladıktan sonra aşağı doğru bir seçenekler listesi çıkacak. Bu listeden profilimi düzenle seçeneğine tıklayın.
  • Ardından gelen ekranda, uygulamaları yönet kısmına tıklayın.
  • Karşınıza çıkan ekranda profilinize erişim izni verdiğiniz uygulamalar çıkacaktır. Burada Instagram profilime kim baktı uygulamasıda olacaktır.
  • Instagram profilime kim baktı uygulamasının, yanındaki erişimi iptal et butonuna tıklayarak, Instagram virüsünden kurtulma işlemi başarıyla sonuçlanır.

Instagramda Engellendiğimi Nasıl Anlarım? yazımızda ilginizi çekebilir bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

“Instagram Profilime Kim Baktı?” üzerine 1 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir