İnstagram’da Etkili Profil Oluşturmanın 8 Yolu

İnstagram’da Etkili Profil Oluşturmanın 8 Yolu

Genel Kültür Çağrı Sevgi 77 Okunma

İnstagram’da Etkili Profil Oluşturmanın 8 Yolu

En çok kullanılan sosyal medya kanallarının ilk üçünde yer alan İnstagram’da popüler olmak herkesin hayali. Bunun yolu ise tabi ki etkili bir profil oluşturarak takipçi çekmekten geçiyor. Eğer gerçekten profesyonel ve beğenilen bir profiliniz olursa takipçi sayınızı arttırmak için sizin çırpınmanıza gerek kalmayacak. Size düşen yalnızca profilinizi her zaman dinç ve taze tutmak olacaktır. İşte İnstagram’da etkili profil oluşturmanın 8 yolunu sizin için derledik.

  • Etkileyici Fotoğraflar

İnstagram temel olarak bir fotoğraf paylaşım platformu olduğu için en çok dikkat çeken şey tabi ki fotoğraflarınız olacaktır. Fotoğraf paylaşırken mutlaka her çeşit fotoğraf paylaşmaya çalışın. Kendiniz, doğa, yemek, sanat ve çok daha fazlasını paylaşabilirsiniz. Ancak fotoğrafları İnstagram’dan çekmek yerine çektiğiniz fotoğrafları İnstagram filtresi ile düzenleyin. Böylece en iyi fotoğrafı seçebilirsiniz. Hatta profesyonel makineniz varsa mutlaka onunla çekim yapmaya dikkat edin. Farkı takipçileriniz fark edecektir.

Çektiğiniz fotoğraflar yeterince iyi değilse efekt kullanın. her fotoğrafa efekt yapmaktan kaçını ve fotoğrafların doğallığını bozmayın. Mesela doğa fotoğraflarını renkli bırakın ancak şehir fotoğraflarını siyah beyaz yapın. En etkileyici olan görüntüyü yakalamaya çalışın.

  • Anlamlı Sözler

Yalnızca fotoğraf paylaşmak takipçiler için yeterli değildir. Fotoğraflara yazılan yorumlar görselleri daha anlamlı kılacaktır. Şarkı sözü, şiir, hikaye ya da sizin düşünceniz hiç fark etmez ama fotoğrafı boş bırakmayın, mutlaka anlamlandırın. Hatta değişik bakış açısı katan, sofistike yorumlar yapmaya, insanları düşünmeye sevk etmeye çalışın. Sürekli şarkı, şiir yazmaktansa bu insanları daha iyi etkileyecektir.

  • Gündemin Nabzını Tutun

Takipçileriniz gündemde yaşanan olaylarla ilgili sizden tepki göstermenizi bekleyebilir ya da yorumunuzu merak edebilir. Bu yüzden gündemi takip edin ve her şeyi değil, sizi ve takipçilerinizi ilgilendiren şeyler hakkında paylaşım yapın. Mesela ülkede yaşanan bir faciaya kayıtsız kalmayın ya da şenlik havası varsa siz de eşlik edin. Ancak profilinizin bir haber bültenine dönüşmesine izin vermeyin ve her görüşe açık olmaya özen gösterip, tartışmalardan kaçının.

  • İlgi Duyulan Alanları Bilin

Zaman zaman bir şeyle moda olur ve bir anda herkes ilgi duymaya başlar. İşte bu tür şeyleri mutlaka bilin. Mesela yeni çıkan bir dizi ya da bir şarkı çok seviliyorsa bununla ilgili paylaşımlar yapabilirsiniz. Fenomen kişiler ve repliklerini de bilin, uygun düşen yerde esprili bir dille kullanın.

  • Belirli Bir Duruşunuz Olsun

Sayfanızda hemen her alandan paylaşım yapabilir, her fikre saygı duyabilirsiniz ancak tutarsız davranışlardan uzak durun. Mesel sevmediğiniz bir şeyi eleştirebilirsiniz ama daha sonra buna övgüler yağdırırsanız insanlar sizi güvenilmez ve karaktersiz bulacaktır. Bu yüzden fikirlerinizi değiştirmeye çalışmayın ya da sahte olmayın ki ne zaman ne dediğinizi, ne yaptığınızı unutup çelişkiye düşmeyin.

  • Takipçileri Sıkmayın

İnsanlar sizi takip ediyor olabilir ama bu hiç gitmeyecekleri anlamına gelmez. Sıkılırlarsa gitmeleri bir tuşa bakar. Bu yüzden insanları sıkmamaya çalışın. Mesela tatile gittiyseniz bunu belirten etkili bir fotoğraf çok beğeni toplayacaktır ancak tatildeki her adımınızı fotoğraflarsanız insanlar sizden sıkılacaktır. Ya da profilinizde sürekli internet resimleri ile sözler paylaşmanız bir süre sonra insanları sıkacaktır. Bu yüzden her şeyi paylaşabilirsiniz ama hiçbir şeye fazla yoğunlaşmayın.

  • Paylaşım Yapma Saatlerine Dikkat

İnsanların sosyal medyada vakit geçirdiği saatlerde paylaşım yapmaya dikkat edin. Bu sayede paylaşımınızı daha çok kişi görecektir. Mesela insanlar işe giderken ve dönerken sosyal medya ile oyalanmayı tercih ederler. Gün içinde ise çalıştıkları için pek bakmazlar. Bazen de yatmadan önce sosyal medyaya bakarlar. İşte bunları göz önünde bulundurun ve o saatlerde paylaşım yapın.

  • Hashtag Kullanımı

Hashtaglar yeni takipçiler kazanmak için en iyi yollardan biridir. Doğru hashtag kullanırsanız ilgisini çekeceğiniz yeni takipçiler kazanabilirsiniz. Bunun için mutlaka görselle ilgili hashtag kullanın ve hashtag kullanmak için abartmayın. Ayrıca hashtag yaptığınız görsellerin mutlaka orijinal ve sadece size ait görseller olmasına özen gösterin.

İşte bu yollar ile İnstagram takipçisi arttırmak çok kolay olacak. Çünkü size düşen yalnızca profilinizi geliştirmek ve beklemek. Sizi fark eden insanlar takip edecek ve takip edildikçe daha çok takipçi kazanacaksınız.

Dilerseniz İnstagram’da Ürün Satışı Nasıl Yapılır yazımızada göz atabilirsiniz.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir