İnstagram’da Ürün Satışı Nasıl Yapılır

İnstagram’da Ürün Satışı Nasıl Yapılır

Teknoloji Çağrı Sevgi 81 Okunma

İnstagram’da Ürün Satışı Nasıl Yapılır

İnstagram yalnızca zaman geçirmek için kullanılan uygulama değil, satış siteleri sayesinde aynı zamanda bir dünya pazarı denilebilir. Siz de İnstagram’da satış yaparak kendi işinizi kurabilir ve bütçenize katkıda bulunabilirsiniz. Ancak bunun için yapmanız gereken bir takım girişimler var.

Eğer İnstagram’da ürün satışını yasal sınırlar içinde yapmaz ve verginizi ödemezseniz sorunlar yakanızı bırakmayabilir. Bu yüzden kalıcı ve büyüyen bir iş için usulüne uygun şekilde işe başlayın.

Vergi Ödeyerek Satış Yapmak

İnstagram’da satış yapmak bir sanal mağaza olarak değerlendirilir. Yani bir butik nasıl sattığı ürünlerden vergi ödüyorsa bir İnstagram butiği de vergi ödemek zorundadır. Çünkü sanal mağazası olan kişiler de bir işletme sahibi sayılırlar ve bu yüzden vergi mükellefidirler. Yani sattıkları ürünler için fatura kesmeleri ve vergi ödemeleri gerekir.

İnstagram satış sayfalarında sıklıkla gördüğünüz “yasal sayfa” ifadesi vergilerin ödendiği anlamına geliyor. Ancak bu ifadeyi gördüğünüz her sayfadan fatura kesilmesini  isteyerek bunu teyit edin.

İnstagram Mağazaları İçin Unvan Belirtilmesi

İnstagram üzerinden satış yapan mağazalar da ticaret unvanı, iletişim ve adres bilgileri, mersis numarası gibi bilgilere sahip olmak ve bu bilgileri tüketiciye bildirmek zorundadır. Satıcı tüketiciye sunacağı faturada bunları bildirmek zorundadır.

Tüketiciyi Bilgilendirme Yükümlülüğü

Satıcı satış fiyatı ile birlikte nakliye ve vergi masrafları da tüketiciye bildirilmelidir. Değişim ve iade hakkı hakkında da bilgilendirme yapılmalıdır. Cayma hakkı kanuni olarak 14 gündür. Sayfalarda yazan “iade yoktur, değişim yalnızca 5 gün” gibi ifadeler kanuni olarak bir şey ifade etmez.

İade hakkını kullanan tüketiciye ürünün parası ile kargo masrafı da ödenmelidir. Bu koşullar konusunda satıcı ile alıcı sorun yaşarsa 3 bin TL üzerindeki ürünler için Tüketici mahkemesine, altındaki ürünler için ise tüketici hakem heyetlerine başvurulabilir.

Kargo Anlaşmaları

Her müşteri için farklı kargo firması kullanmak ya da bireysel kargo kullanmak satıcı zararına olan bir iştir. Bunun için İnstagram satışı yapacaklar mutlaka bir kargo firması ile anlaşmalı ve sürekli bu firma ile belirli bir fiyat üzerinden çalışmalıdırlar. Kargo formasını tamamen kişisel düşüncenize göre seçebilirsiniz. Anlaşmalı kargo şirketi sizin daha kurumsal ve işlek görünmenizi de sağlar. Anlaşmalar için e-ticaret kargo anlaşmaları hakkında bir inceleme yapabilirsiniz.

İnstagram’da Satışı Yapılan Ürünler

İnstagram üzerinden en çok elbise, takı ve aksesuarlar, ayakkabılar, kişiye özel ürünler ile özel tasarım el emeği ürünler satılmaktadır. Bu yüzden bir satış sayfası açacaksanız mutlaka kadınları hedef alın. Bir fikriniz yoksa ve rekabet seviyorum derseniz butik kesinlikle doğru tercih. Kimsenin yapmadığını yapayım diyorsanız orijinal bir fikri bularak tek olabilirsiniz. Bu sayede oturduğunuz yerden para kazanmanız mümkün olur. Tek yapmanız gereken sayfanızla ilgilenmek ve yeni müşteriler edinmek olmalıdır.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir