iPhone’da öncelikli olarak silmeniz gereken 7 şey!

iPhone’da öncelikli olarak silmeniz gereken 7 şey!

Teknoloji Abdullah Ergün 81 Okunma

iPhone’un mu var derdin var dedirten 2 şey vardır. Her ne kadar iPhone 7 ile birlikte 32GB ila 256GB arasında değişen depolama alanları sunulacağı bildirilse de batarya şarjınız ve depolama alanınız çabucak bitiyor.

Şarj sorununu nasıl çözersiniz bilmiyoruz. Yani yanınızda şarj cihazı taşımak veya taşınabilir batarya taşımak çözüm olabilir. Fakat depolama alanınız bitiyorsa, o zaman ilk olarak neleri silmeniz gerekecek, sizin için hazırladık.


iPhone’da öncelikli olarak silmeniz gereken 7 şey!


1 – Gereksiz fotoğraflardan kurtulmak

Tabi depolama alanınız çabucak doluyorsa bunun en önemli nedeni çektiğiniz fotoğraflar ve videolar…

Size yer kazandıracak en kolay ve en etkili çözümü çektiğiniz fotoğraflardan kurtulmaktır. Nihayetinde yüksek çözünürlük demek daha fazla alan kaplaması demek. Hele ki selfie merakı da varsa depolama alanınızın hemen dolacağını garanti edebiliriz.


Gereksiz Fotoğraflardan Kurtulun


Fotoğraflarımdan vazgeçmem diyenler için yapılması gereken şey, onları bir bilgisayara veya benzer bir cihaza aktarmak olabilir. Fotoğraflarınızı online olarak da depolamanız mümkün ancak bu hem iyi bir internet bağlantısına gereksinim duyuyor hem de bu depolama alanları ücretli olabiliyor.


Gereksiz Fotoğrafları İmha Edin


Hemen size burada iki tüyo verelim. Instagram’ı kullanan kişiler orijinal dosyayı kaydetmek istemiyorsa uygulama içerisindeki “Orijinal Fotoğrafı Kaydet” seçeneğini pasif hale getirin.


2 – “Son zamanlarda Silinmiş” dosyalarınızı silin

Eğer iOS8 kullanıyorsanız aslında sildiklerinizi silmiyorsunuz. Yani ne demek bu derseniz, iOS8’de sildiğiniz dosyalar aynen bilgisayardaki gibi bir nevi geri dönüşüm kutusuna gidiyor. Tek farkı ancak 30 gün sonra buradan siliniyor. Ben hemen sileyim de yer açılsın derseniz Fotoğraflar > Albümler > Henüz Silinenler klasörüne ulaşın ve gönlünüzce bahar temizliği yapın.


3  – iMovie proje dosyalarını yok edin

Video çekenlerin boynu bükük kalmasın masa üzeri kullananlar videolarına efekt yapıyorlar iPhone kullanıcıları yapamıyor denmesin diye cihazda bulunan iMovie ve benzeri uygulamaları kullanırsanız mutlaka proje dosyaları oluşacaktır. Bunlar da ciddi yer kaplayabiliyor. Bu yüzden bu dosyaları da kontrol edip silmeyi unutmayın.


4 – 4K video mu?

Zaten 1080p videolar dünya kadar yer kaplayacaktır. Ancak iPhone 6 ve iPhone 6S kullanıcılarının teknolojiden yoksun kalmasınlar diye eklenen özelliklerden birisi de 4K video çekebilme özelliğiydi. Hali ile kabaca bu 1080p videonun tam 4 katı büyüklüğünde bir dosya boyutu demek. 4K video çektiğinizde emin olun yüzünüzün hali, 4,5G hız testi yaptığınız zaman internet kotanızdan ne kadar harcadığını görünce yüzünüzün alacağı ifade ile hemen hemen aynı olacaktır.

Ya bilgisayarınıza aktarın bu dosyaları da en kısa zamanda ya da silip o dosyalardan kurtulun.


4K Video


5 – Hala iPhone’a müzik dosyası yükleyenlerden misiniz?

Bir dönem MP3 müzik dosyası indirmek o kadar popülerdi ki, o dönemlerde 1 milyon tane şarkı indiren kişileri de gördük. O arşivi orta derecede bir radyoda bulmak bile mümkün değildi.

Durum çok değişse de eskiden kalan bu alışkanlık sevdiğim şarkılar elimin altında olsun diyerek iPhone’a müzik dosyaları dolduranlardan olmayın. Öyle ise de hemen silin. Streaming müzik servislerinden veya cloud depolama alanlarını kullanma vakti çoktan geldi.


6 – E-Postalarla aranız nasıl?

Tamam, şimdi anında mesajlaşma programları çok popüler ve birçok konu burada konuşuluyor olsa da özellikle iş dünyasının kronik hastalıklarından birisi e-posta kutunuzu yönetmektir. Zaten iyi bir pozisyonda çalışıyorsanız her gün onlarca dosya size gelecektir. Zaten ben postalarımı telefonumdan da kontrol etmek istiyorum demenize gerek bile yok. Haberiniz bile olmadan bir bakarsınız posta hesabı oraya ilişivermiş. Posta gelmesi sorun değil de ah o ekleri yok mu?

epostalarla aranız nasıl

Telefondaki depolama alanında mutluluk yaşamak istiyorsanız bunu zaten kontrol altında tutmak birinci önceliğiniz olmalı. Diğer nokta ise her bir hesap için farklı posta uygulamaları kullanmamak. Yahoo, Hotmail, Gmail derken bir bakmışınız 4 – 5 e-posta uygulaması telefonunuzda kurulu halde olabilir. Emin olun tüm hesaplarınızı tek bir adreste yönetmek artık mümkün.


7 – iTunes’dan bir film kiralasak mı?

Emin olun bu biraz iTunes’un iyi niyetini kötüye kullanmak gibi oluyor ama iCloud’da size ekstra yer sağlayacak bir durum. Eğer depolama alanınız 1GB altında ise, hemen iTunes üzerinden bir film kiralayın. O da ne? Size iCloud otomatik olarak ekstra depolama alanı verecek. Böylece azımsanmayacak derecede fazladan depolama alanı hizmetinizde olacak.


icloud


Eğer yukarıdaki önerilerden birkaçına bile dikkat ederseniz ortalama 4GB’a yakın yer kazanacaksınız. Buda iPhone 6 ve 6S gibi modeller de dahil olmak üzere size ciddi nefes aldıracaktır. En azından uykularınızın kaçmasını engeller.

Maddelere dahil etmedik ama iOS 10 yazıyı hazırladığımız dönemde henüz çıkmamıştı. Çıkması için dua edebilirsiniz ya da çıktığı gibi telefonunuz destekliyorsa hemen yükleyin. Çünkü eski işletim sisteminin üzerinde bir çeki düzen verecektir.

Hem iOS 10 ile depolama alanını optimize edebileceğiniz bir seçenek de olacak.


icloud2

Tabi bütün bunlarla uğraşamam ben diyenler de olacaktır. O zaman size 256GB’lık bir iPhone 7 yakışır. Ama bizden söylemesi, Çin’de iPhone Pro 7 modelinin 256 GB’lık versiyonu 4bin liranın üzerinde satılacak.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir