İş Akış Diyagramı(Şeması) Örneği ve Çizimi

İş Akış Diyagramı(Şeması) Örneği ve Çizimi

Teknoloji erkut 507 Okunma

İş akış diyagramı nasıl çizilir konusu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler için bu yazımızda iş akış diyagramının nasıl çizildiğini açıklamaya çalışacağız.

İş akış diyagramı yani daha anlaşılır bir dil ile anlatmaya çalışırsak iş akışının nasıl olduğunu gösteren şemanın çizilmesi günümüzde pek çok iş sektöründe ve faaliyet alanında kullanılmaktadır. Görsel olarak daha iyi anlaşılır ve akılda kalır olması sebebi ile özellikle büyük yani dev firma ve şirketlerin iş ilerleyişlerini anlatmak için kullanmayı tercih ettikleri bu şema sistemi sayesinde hem çalışanlara iş akışı daha akılda kalıcı ve daha kısa süre içinde anlatılmış olmakta hem de sayfalarca yazı ile anlatılabilecek bir husus şematize edilerek daha kolay bir biçimde çalışanlar ve yöneticiler tarafından kavranmasına vesile olmaktadır.

İş Akış Diyagramı (Şeması) Örneği Ne İşe Yaramaktadır?

İş akış diyagramı (şeması) örneği okumuş oldukları üniversitenin mevcut bölümünde staj görme zorunluluğu olan öğrenciler için özellikle kurtarıcı bir niteliğe sahiptir diyebiliriz. Staj yapan üniversite ilgili bölüm öğrencisi olan kişiler yapmış oldukları staj süresi boyunca doldurmak durumunda oldukları staj defterlerinde oldukça sık bir şekilde iş akış diyagramı yani şemasını kullanmakta ve iş akış şemasının sağladığı kolaylıklardan yararlanmaktadırlar.

Günlük, haftalık ve aylık yapılan işler ve faaliyetler açısından iş akış diyagramı oluşturmak ve iş akış diyagramını kullanmak en ideal çözüm yöntemidir dememiz mümkündür.

İş Akış Diyagramı (Şeması) Çizimi Hakkında Bilmeniz Gereken Noktalar Nelerdir?

İş akış diyagramı (şeması) çizimi hakkında bilinmesi gereken noktalar olarak belli başlı hususlardan bahsetmemiz yerinde olacaktır.

Öncelikle ilk olarak iş akış diyagramı yani şeması çizmek isteyen bir kişinin kullanması gereken bilgisayar programı Microsoft Visio adı verilen programdır. Bu nedenle eğer çizim için kullanacağınız bilgisayarda yüklü bir microsoft visio programı mevcut değil ise bu programı bilgisayara indirip kurmanız ve bilgisayarda yüklü bir şekilde durması sizin için en ideal durum olacaktır.

Eğer bilgisayara microsoft visio indirme ve yükleme imkanına sahip değilseniz ve bilgisayarda da bu program mevcut değil ise bu takdirde hemen hemen her bilgisayarın varsayılan uygulamaları arasında yer alan paint programını kullanarak da iş akış şeması çizmeniz mümkündür. Bu şekilde paint kullanarak çizim yapmak sizi biraz zorlayacak olsa da hiç yoktan iyidir mantığıyla hareket etmeniz durumunda size elbette yardımı dokunacak bir uygulamadır.

İş Akış Diyagramı (Şeması) Çizilirken Kullanılan Semboller Nelerdir?

İş akış diyagramı (şeması) çizilirken kullanılan semboller ifade ettikleri anlama göre kare, eşkenar dörtgen, dikdörtgen, daire, paralelkenar ya da üçgen gibi şekiller olarak karşımıza çıkarlar.

Eğer karşınıza iki yan kenarı yarım daire şeklinde olan bir dikdörtgen sembolü çıkmış ise bu şekilden anlamanız gereken şey iş akış diyagramının başlangıcı ya da bitişi sembolü olmalıdır.

Eğer karşınıza dikdörtgen şeklinde bir sembol çıkmış ise bu şekilden anlamanız gereken ise iş akış diyagramının genel bir adımı yani şemanın içerdiği bir genel işlem olmalıdır.

Eğer karşınıza eşkenar dörtgen biçimine sahip bir sembol şekli çıkmış ise bu durumda da anlamanız gereken şey iş akış şemasının ifade ettiği bir karar sonucu olmalıdır. Yani daha net bir şekilde anlatmamız gerekirse iş akış diyagramı ile ilgili bir sorunun evet ya da hayır şeklinde bir cevabı var ise bu durumda bu sembol kullanılır.

Eğer bir dikdörtgen içinde yan kenarlara çekilmiş iki çizgi görüyor iseniz bu sembolden anlamanız gereken durum da iş akış diyagramının alt işlem adımı olmalıdır.

Eğer karşınıza paralelkenar şeklinde bir sembol çıkmış ise bu sembol iş akış şemasına dışarıdan bir bilgi geldiğini ya da dışarıya bir bilgi çıkmış olduğunu ifade etmektedir.

Eğer daire şeklinde bir sembol ile karşılaşmış iseniz daire sembolünden anlamanız gereken şey iş akış diyagramının bir önceki ya da bir sonraki işlem adımının iş akış şeması çiziminin başka bir bölümünde yer alması olmalıdır.

İş akış diyagramında iki şekil arasında köprü olma işlevi gören sembol ise dikdörtgen ve üçgen birleşimi şeklinde bir sembol olarak karşımıza çıkar.

Siz de iş akış şeması sembolleri kullanarak şemanızı tasarlayabilir ve şemanın kolaylıklarından yararlanabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir