Işıktan Daha Hızlı Olan Şey?

Işıktan Daha Hızlı Olan Şey?

Genel Kültür Çağrı Sevgi 113 Okunma

Işıktan Daha Hızlı Olan Şey?

Pek çok insan tarafından ışıktan daha hızlı olan şey var mıdır, varsa nedir gibi sorular önem taşır. Özellikle bilim insanları bu sorulara cevap aramaya çalışmıştır. Özel görelilik kuramı her zaman bir cismin ılık hızına kavuşması için sonsuz enerjiye ihtiyaç duyduğunu açıklar. Buna rağmen de hiçbir zaman ışık hızını geçebilecek cismin olduğunu reddetmez. Bu konuda her zaman açık bir kapı bırakır. Bu durum da pek çok ünlü fizikçinin bu alanda çalışma yapmasının nedenini oluşturmuştur.

Işık Hızı Nedir?

Işık hızı, sonsuz boşluktaki ışığın hızı anlamına gelir. Işık boşlukta saniyede 300 bin kilometre hız ile hareket eder. Işığın bu hızı yapılan araştırmalar ile sabit şekilde ölçülmüştür. Bu nedenle de evrensel bir değere ulaşır. Işığın bir hızı olduğu fikri ilk olarak ünlü filozof Empedokles tarafından ortaya atılmıştır. Empedokles’ e göre ışık bir yerden başka bir yere gidebilmektedir. Bu da ışığın bir hızı olduğunu gösterir.

Empedokles’ in bu fikirleri İslam filozof Biruni’ yi etkilemiştir. Biruni’ ye göre ayrıca ışık, sesten daha hızlı gidebilme özelliğine sahiptir.

Tüm bu çalışmalar ise modern dönem fizikçilerine zemin hazırlamıştır. Galileo her ne kadar uğraşsa da ışığın hızımı hesaplamayı başaramamıştır. Işık hızı ilk kez 1676 yılında Ole Romer tarafından hesaplanmıştır. Romer ışık hızının boşlukta 300 bin kilometre olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Işıktan Daha Hızlı Olan Şeyler Var Mıdır?

Işık hızının oldukça hızlı olduğu düşünülmektedir. Ancak evrenin sonsuzluğu göz önüne alındığında pek çok bilim insanı ışık hızını yavaş olarak kabul eder. Bu nedenle ışığı geçebilen şeyler olduğuna inanarak araştırma yapar. Yapılan araştırmalar sonucunda her ne kadar imkânsız gibi görünse de ışık hızından daha hızlı olan şeyler olduğu bulunmuştur.

Bing Bang

Bing Bang evrenin başlangıcı olan büyük patlamadır. Bu nedenle de evrenin başlangıç noktası olarak Bing Bang kabul edilir. Bazı bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre evren, ışıktan çok daha hızlı bir şekilde genişlemiştir. Büyük patlama sonucunda uzay hızlı bir genişleme yakalamıştır. Bu durumda da ışık hızını fazlasıyla geçmiştir. Bu açıklama pek çok kişi tarafından kabul edilir. Çünkü ışığın son hız olduğunu dile getirenler; ışık hızı hiçbir şeyi geçemez diye kabul etmektedir. Bing Bang ile genişleyen uzay ise hiçbir kütleye sahip değildir. Bu nedenle Bing Bang aslında hiçbir şey olarak kabul edilir. Bu nedenle de ılık hızı hiçbir şeyi kabul edemez sözü de doğrulanmış olur.

Işığın Görüntüsü

Bilim insanları tarafından en tartışılan konuların başında ışığın görüntüsünün ışığı geçebileceği fikri gelir. Bu durum bazı bilim insanları tarafından asla kabul edilmez. Işık görüntüsünün asla ışığın hızını geçemeyeceğine inanırlar. Ancak bazı bilim insanları bunu örnekleyerek; mümkün olduğunu ifade ederler.

Kuantum Dolanıklığı

Einstein’ ın ünlü teorisine göre birbirine eşleşmiş farklı parçacıklar bir bütün olarak hareket ederler. Bir parçacık yukarı gidiyorsa diğeri tam tersi aşağı gidecektir. Bu durum da ışıktan çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Solucan Deliği

Yapılan araştırmalara göre Solucan Deliği de ışıktan daha hızlı bir şekilde hareket eder. Solucan Deliği, sonsuz uzay içerisinde bir yerden başka bir yere gidebilmenin en yakın yoludur. Bu delikler sayesin uzay içerisinde bükme sağlanır ve geçiş mümkün olur. Bu da ışık tarafından oldukça uzun zamanda karşılanan mesafenin sadece birkaç saniyeye inmesidir. Bu durum bilim insanları tarafından ışık hızını geçebilen şeyler arasına dâhil edilir.

Dilerseniz Kablonun İcadının Hayatımıza Getirdikleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir