İstanbul’da Boğaza Yakın Gezilebilecek 10 Yer

İstanbul’da Boğaza Yakın Gezilebilecek 10 Yer

Listeler Abdullah Ergün 103 Okunma

Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız hafta sonunda ister tek başınıza isterseniz de ailecek günü birlik gezip stres atabileceğiniz yerleri sizin için derledik. İşte o 10 mekân ve mekân hakkındaki kısa bilgiler.

1 – Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı Eminönü’ndeki en önemli yapılardan birisidir. Tarihi mekân hem turistik bir merkez olması hem de alış veriş merkezlerine meydan okuyan yapısıyla yıllardır eskimeyen bir ticaret merkezidir. Mısır Çarşı’na girdiğinizde hem kalabalığın bir parçası olacaksınız, hem de biraz durup kalabalığa baktığınızda kadar yalnız birisi olduğunuzu düşüneceksiniz.


2 – Galata Kulesi

Galata Kulesi

Hezarfen Ahmet Çelebi’nin Galata Kulesi hikâyesi doğrudur değildir. Bunu çok tartışacak değiliz. Ancak Galata Kulesi’nin oyunlara, filmlere ve aşklara ilham verdiğini inkâr edemeyiz. Kuleye çıkıp etrafa baktığınızda, modern yapıları görseniz de, bir an, kulenin dile geldiği ve tarihe tanıklık etmesinin hikâyesini duyabilirsiniz.


3 – Kız Kulesi

Kız Kulesi

Tarihi M.Ö. 4’üncü yüzyıla dayanan Kız Kulesi hakkında onlarca hikâye anlatılır. Ancak anlatılan her efsanenin yanınızda sevdiğinizle beraber gece, sahilden Kız Kulesi’ni seyrederken gerçek olduğuna inanacaksınız. Alternatif olarak Salacak’tan kalkan teknelere binerek kuleyi de ziyaret edebilirsiniz.


4 – Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı

Aslında sarnıcın gezilebilen yerleri, gezilmeyen yerlerinde göre çok büyük bir alan sayılmaz. Yine de labirent gibi sarnıcın içerisinde yönlendirmeler olmasa kaybolmak içten bile değil. Yerebatan Sarnıcı’nı gezerken bazen gerçek olup olmadığı hakkında aklınızın içerisinde gel-git olabilir. Telaş etmeyin.


5 – Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii

Avlusunda bulunan Kanuni Sultan Süleyman ve eşi Hürrem Sultan’ın türbelerinin de görülebileceği yapıyı kuş olup havadan seyretmek için çok şeyini feda edebilecek o kadar çok insan var ki. Süleymaniye Camii, kesinlikle dünyanın en güzel camilerinden birisi aynı zamanda en güzel yapılarından birisi.


6 – Kapalıçarşı

Kapalıçarşı

Dünyanın ticaret merkezi olsun diye Fatih tarafından yaptırılan bu muhteşem eser, 64 cadde ve 4 bin dükkâna ev sahipliği yapıyor. Dünyanın en büyük alış-veriş merkezi olmasının yanında sadece alış-veriş değil gezmek için de vazgeçilmez yerlerden.


7 – Ayasofya

Ayasofya Müzesi

İlk olarak Hristiyanlar için daha sonra da Müslümanlar için bir ibadethane olarak kullanılan yapı 532 yılında dönemin imparatoru Justinian’ın emri ile yapıldı. Günümüzde müze olarak hizmet veren yapı muhteşem görüntüsü ile kalplerde taht kurmayı başarıyor.


8 – Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı için dünyanın en güzel saraylarından birisi desek, Türkiye içerisindeki yerini de belirlemiş olacağız. 1924 yılında müzeye dönüştürülen saray yıllar boyu Osmanlı’ya ev sahipliği yaptı.


9 – Ortaköy Camii

Ortaköy Camii

Köprü, Asya ve Avrupa manzarası ile sahip olduğu mistik yapısı, görenleri kendisine hayran kalmasına yetiyor hatta artıyor. Ortaköy Camii’nin bu yapısının altında belki de kubbeye hat sanatıyla yazdırdığı Allah, Muhammed ve Halifelerin adının yazmasıdır, kim bilir.


10 – Aya İrini Kilisesi

Aya İrini Kilisesi

Tarihin derinliklerinden gelen büyülü bir sanat eserini göreceksiniz. Topkapı Sarayı’na dâhil edilen tarihi kilise bir dönem silah deposu olarak da kullanıldı. Ancak muhteşem akustiği günümüzde düzenlenen müzik festivallerine katılan sanatçıları da ziyaretçileri de mest ediyor.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

“İstanbul’da Boğaza Yakın Gezilebilecek 10 Yer” üzerine 1 yorum

  1. İstanbul güzel şehir. Her ne kadar kalabalık, trafik olmasından şikayet etsek de gezecek alternatif o kadar çok ki..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir