İstanbul’daki En İyi 5 Lise

İstanbul’daki En İyi 5 Lise

Listeler erkut 62 Okunma

Ülkemizin en iyi beş lisesi de İstanbul’dadır. Yani bu yazımızda sadece İstanbul’un en iyi liselerini öğrenmekle kalmayacak aynı zamanda ülkemizin de en iyi 5 lisesini öğrenmiş olacaksınız. İstanbul’da bulunan bu liseleri sizlere paylaşalım.

İstanbul’un en iyi 5. Lisesi olarak Fatih’te bulunan Çapa Fen Lisesi karşımıza çıkmaktadır. Öncesinde Anadolu Öğretmen Lisesi olan bu lise 1.yabancı dili İngilizcedir. Bu liseye girebilmek için %0.,39 luk dilime girmek gerekmektedir. Girişi oldukça zor olan bu lise kalitesini de böylelikle göstermiş oluyor. İstanbul’un göbeğinde bulunan bu liseye ulaşım oldukça kolaydır. Lisenin karşısından tramvay geçmektedir.

İstanbul Atatürk Fen Lisesi ise İstanbul’un 4. Sırasında kalitesiyle bizlerle birlikte. Bu Liseye girebilmek için yüzdelik dilimin %0.15 veya daha altında olmanız gerekmektedir. Lisenin 1.yabancı dili İngilizcedir. Her sene ortalama 120 kişi alan bu lise hem kızlara hem de erkeklere özel pansiyonda barındırmaktadır. Kadıköy’de bulunan bu lise Türkiye’nin en iyi fen lisesi olarak ün sahibi olmuştur.

Kabataş Anadolu Lisesi son yıllarda giriş puanları oldukça yükselmiştir. İstanbul’un en iyi 3. Lisesi olan bu lise Beşiktaş’ta bulunmaktadır. Bu lisenin 4 yıl eğitim öğretim yılından ayrıca 1 yıl hazırlık yılı da vardır. Lise hem Almanca hem de İngilizce olarak ayrı ayrı dil seçenekleri bulundurur. Liseye giriş için yüzdelik dilimde %0.08’dir. bu da iki milyon öğrencinin girdiği sınavda 1600 ün altında bir sıralamaya sahip olmanız gerekmektedir.

İstanbul Anadolu Lisesi, Bu lise de Fatihte bulunmaktadır. Ülkemizin en eski liselerinden birisidir. 1884 yılında kurulmuş olan bu liseye giriş için yüzdelik dilimde %0.04 lük bir dilime girmiş olmanız gerekir.  Lisenin 1.yabancı dili ise Almancadır. Kızlar için pansiyonları bulunmamakta sadece erkekler için pansiyonları mevcuttur.

Galatasaray Anadolu Lisesi, listenin ve İstanbul’un en iyi lisesi sıralamasında birinci sırada olan bu lisemize girebilmek için yüzdelik dilimde %0.02 gibi bir durumda olmanız gerekir. İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunan bu lise 2.Beyazıt 1481 yılında kurdurmuştur. Bu liseye girebilmeniz için sınav sıralamasında en az 500 de olmanız gerekmektedir. Ayrıca belirtmek gerekirse lisenin 1.yabancı dili Fransızcadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir