İstanbul’daki Toplam Köy Sayısı ve Detayları

İstanbul’daki Toplam Köy Sayısı ve Detayları

Genel Kültür erkut 55 Okunma

İstanbul sınırları içerisinde bulunan toplam köy sayısı farklı ilçelerde yer alan farklı sayıların toplamı ile ortaya çıkartılmaktadır. Özellikle İstanbul’da kaç tane köy var merak edenler içi farklı ilçelerde bulunan köylerin toplamında 151 köy bulunmaktadır. İstanbul’un sınırları içerisinde çok fazla köy bulunmaktadır.

Gelişen İstanbul’un farklı bölgelerinde bulunan köyler özellikle İstanbul’un merkezi konumdaki bölgelerinin yanı sıra hala gelişmeye devam eden pek çok farklı bölgesi bulunmaktadır. Bu nedenle merkezi konum dışındaki bölgelerde yer alan çok sayıda farklı köy İstanbul’un sınırlarında bulunmaktadır. İstanbul’un hangi ilçelerinde köy bulunuyor? Diye düşünenler için şu şekilde sıralama yapılabilir.

İstanbul’un Hangi İlçelerinde Kaç Köy Bulunuyor?

İstanbul’da toplam olarak 39 ilçe bulunmaktadır. 39 ilçenin 11 tanesinde toplamda yer alan 151 köy özellikle İstanbul gibi metropol bir şehirde köy hayatının devam etmesini sağlamaktadır.

 1. Şile de 57 köy bulunuyor.
 2. Çatalca da 27 köy bulunuyor.
 3. Beykoz da 20 köy bulunuyor.
 4. Sarıyer de 8 köy bulunuyor.
 5. Silivri de 13 köy bulunuyor.
 6. Arnavutköy de 8 köy bulunuyor.
 7. Pendik de 5 köy bulunuyor.
 8. Eyüp de 7 köy bulunuyor.
 9. Çekmeköy de 4 köy bulunuyor.
 10. Sancaktepe de 1 köy bulunuyor.
 11. Başakşehir de 1 köy bulunuyor.

Özellikle çok kişinin duyduğunda şaşırdı noktalardan birisi ise İstanbul’da hala köy olarak sayılan bölgelerin yer almasıdır. Ancak yine de pek çok farklı ilçede yer alan çok sayıda köy İstanbul’un toprakları içerisinde köy hayatının devam etmesini sağlamaktadır. Toplam olarak 11 ilçede 151 köy bulunmaktadır. Yapılan son incelemelere göre belirlenmiş olan bu sayı İstanbul’un pek çok farklı noktasında köy olarak sayılan bölgelerin hala bulunduğunu ortaya koymaktadır.

Her geçen gün gelişmeye devam eden şehrin özellikle metropol olan ilçelerinde köy olması duyanları şaşırtmaktadır. Ancak her ne kadar gelişmeye devam etse de pek çok farklı ilçede yer alan köy sayısı oldukça yüksektir. Toplamda 151 köy İstanbul sınırları içerisinde özellikle Anadolu yakasında yer almaktadır. İstanbul’un merkezi konumunun dışında kalan bölgeler bu konuda daha az gelişmiş sayılmaktadır.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir