JavaScript İle Bir Nesneyi ( Kutuyu ) Hareket Ettirme

JavaScript İle Bir Nesneyi ( Kutuyu ) Hareket Ettirme

Teknoloji Çağrı Sevgi 158 Okunma

JavaScript İle Bir Nesneyi ( Kutuyu ) Hareket Ettirme

JavaScript, HTML dili içerisinde kod yazmadır. Son dönemlerde internetin gelişmesiyle birlikte oldukça kullanılır. Kod yazanların en çok tercihe ettiği programdır.

JavaScript Nedir?

JavaScript her şeyden önce bir yazı dilidir. Ancak bu yazı dili; bilgisayardaki programları harekete geçirmeye yarar.

JavaScript Ne İşe Yarar?

JavaScript ne işe yarar sorusu sıklıkla karşılaşılan bir dorudur. HTML, metinler üzerindeki her türlü kodlama işlemlerini sağlar. Ancak bazı durumlarda da eksik kalır. Örneğin HTML web sayfalarına herhangi bir komut veremez. Bazı durumlar karşısında web sayfalarına duyarlılık kazandıramaz. HTML’ de meydana gelen bu eksiklikler JavaScript tarafından giderilir. JavaScript 1995 tarihinde piyasaya girmiştir. Netscape firması tarafından fark edilen bu eksiklik sonucunda piyasaya sokulmuştur. Pek çok kişi isim benzerliğinden dolayı Java ve JavaScript’ i aynı kategoriye koyar. Asla böyle bir durum siz konusu değildir. Sadece aralığında bir isim benzerliği vardır. Bundan başka herhangi bir benzerlik durumu da yoktur.

JavaScript İle Neler Yapılabilir?   

JavaScript ile pek çok şey yapmak mümkündür. Ön önemli özelliği; JavaScript’ e bir web sayfasını harekete geçirecek komut verilebilir. Bu sayede web sitesi aracılığı pek durum yapmak mümkün hale gelir. Örneğin bir internet sitesinde; kullanıcılardan tamam tuşuna basılması istenebilir. Tamam tuşuna basılması ile birlikte kutucuğa işaret konulur. Bunu sağlayan JavaScript’ tir. Burada olay siteye gelen ziyaretçiyi tamama tıklatmaktır. Amaç ise kutucuğa işaret konmasıdır. JavaScript ile yapılacak her eylem planlanmıştır. Bu nedenle bu uygulamayı kullanarak sayısız durum ortaya çıkarmak mümkündür. JavaScript ile yapılan şeylerden biri de; bir nesneyi ( kutuyu ) hareket ettirmedir.

JavaScript İle Bir Nesneyi ( Kutuyu ) Nasıl Hareket Ettiririz?

JavaScript ile bir nesneyi ( kutuyu ) hareket ettirmek kodlar ile mümkündür. Bir nesneyi hareket ettirmek için CSS ya da jQuery kullanılır. Öncelikle div denilen nesneleri oluşturmak ile işe başlanır. Nesne oluşturma işi CSS ile yapılır. Daha sonra jQuery kütüphanesi açılır. Bu işlem de bittikten sonra son olarak jQuery fonksiyonu kurulur. Bu şekilde bir kutunun hareket etmesi sağlanmış olur.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir