Kablonun İcadının Hayatımıza Getirdikleri

Kablonun İcadının Hayatımıza Getirdikleri

Genel Kültür Çağrı Sevgi 124 Okunma

Kabloyu Kim Buldu?

Kablo nedir?

Kablo, elektrik akımının iletiminde kullanılır. Üzeri yalıtkan bir madde ile kaplıdır ve içerisinde bulunan metalik iletken bir tel vasıtasıyla elektriği iletir. İletkenler bakır ya da alüminyumdan oluşan bir tek tel ya da ince tellerden örülmüş birden fazla tel şeklinde olabilir. Yer altında kullanılan kablolar, hava kabloları, alçak gerilim kabloları, çelik sargılı kablolar ve koaksiyel kablo gibi çeşitleri vardır.

Kablonun icadı

Kablo icat edildiğinde ilk adı hafif kabloydu. Tanımı ise ışığın yansımalar yaparak bir boru içerisinden akması şeklindeydi. Bu tanım ilk olarak, 1884 yılında Collandontarafından yazılmış bir makalede geçmiştir. Mantık olarak ışığın yani enerjinin haberleşmede kullanılmak istenmesi söz konusudur. Enerji çeşitlerinin iletişimde kullanılması, aslında ilk çağlara dayanır. Kızılderililerin dumanla haberleşmesi enerji ile iletişime bir örnektir. Modern anlamıyla ise enerjinin iletilebilme gücünden yararlanılarak haberleşme sağlama çalışmaları kablonun icat edilmesiyle gerçekleşmiştir. Geçmişten günümüze kadar geliştirilerek birçok çeşidi üretilen kablonun icadı sırasında akarsuların içinde birçok şeyi taşıyabilmesinden ilham alınmıştır.

Kablonun İcadının Hayatımıza Getirdikleri

Kablonun icadıyla evi evlerimizde ve işyerlerimizde  elektriği bulunduğumuz yere taşıma fırsatını elde etmiş olduk. Bu sayede gelişen teknolojinin de yardımıyla kullandığımız bütün elektrikli aletler için kablolar vasıtasıyla enerji transferi sağlamaktayız. O kadarki  bu elektrikli aletler olmadan yaşamımızın bir hayli zor olacağını düşünmekteyiz.

En Yeni Kablo Çeşidi Fiber Optik Kablo

Günümüzde ise en yeni kablo çeşidi fiber optik kablolardır.  Fiber optik kablolar, en temel ifade şekliyle ortasında birkaç kat koruyucu madde ile sarılmış olan cam kablolardır. Bu kablolar ışık iletirler ve avantajı ise elektriksel parazitlerin oluşmasını engellemeleridir. Çünkü ışık iletimi, çok miktarda elektrik parazitleri olan ortamlar için çok daha uygundur.
Fiber optik kablolar, diğer iletişim malzemelerine nazaran uzun mesafelerdeki veri iletişiminin daha hızlı ve yüksek değerlerde yapılabilmesine olanak  sağladıklarından, fiber optik haberleşme sistemlerinde sıklıkla kullanılmaktadırlar. Metal kablolar yerine fiber kabloların kullanılmasının sebebi ise elektromanyetik etkileşimden zarar görmemeleri ve iletim esnasında daha az kayba neden olmalarıdır.

Dilerseniz Elektrik Kontağından Yangın Nasıl Çıkar yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir