Kaç Farklı Pil Vardır? Kaç Gruba Ayrılırlar?

Kaç Farklı Pil Vardır? Kaç Gruba Ayrılırlar?

Listeler erkut 79 Okunma

Doğada ne yazık ki yok oluşumu mümkün olmayan ve her evde bulunan ve genellikle bakkallarda teknoloji mağazalarında bulunan bu piller doğaya ve insanlığa çok fazla zarar vermesine rağmen bu konu hakkında gerek ülkemizde gerek diğer dünya ülkelerinde gerekli önem verilmemekte ve gerekli eğitim ve duyarlılık sağlanmamaktadır. Bu piller yok olmuyor ve toprak dengesini bozuyor hem bitkilerin zehirlenmesini hem meyvelerinden beslenen insanların etkilenmesine sebebiyet veren bu piller geri dönüşünün ve atık piller kutusunun oluşturulması sağlanmalıdır.

İçerisinde birçok ağır metal ve bir çok zararlı elementlerin bulunduğu piller genel anlamda 3 gruba ayrılıyorlar. Yani aslında bizim bildiğimiz kalem pillerin dışında piller de mevcut. Bu gruplar; Şarj edilemeyen, Şarj edilebilen, ve Düğme Piller olarak 3 ana guruba ayrılırlar. Bu Pillerde kendi içlerinde içlerin de bulundurdukları maddelere göre ayrışırlar. Şarj edilemeyen piller gurubunda; Çinko piller, Alkalin Piller ve Lityum Piller bulunur. Şarj edilebilen piller gurubunda; Nikel-Kadmiyum Piller,Nikel-Metal Hidrit Piller, Lityum-İyon Piller, Lütyum-Polimer Piller bulunur. Son gurup olan düğme pillerin ise ; Gümüş-Oksit Piller, Çinko-Hava Piller, Lityum Piller, Alkalin Piller bulunur.

Bu piller hayatımızın bir çok yerinde bizler için büyük kolaylıklar sağlıyor olsalar da bilinçsiz bir kullanımında geriye dönülmez zararlara sebebiyet oluşturabilir, doğa ve çevre sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bilinçli bir şekilde kullanım süresi bitmiş pilleri geri dönüşümünü sağlamak adına atık piller çöpü oluşturmalıyız.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir