Kafein Nedir?

Kafein Nedir?

Genel Kültür Çağrı Sevgi 70 Okunma

Kafein Nedir?

Kafein nedir sorusunun yanıtı aslında pek çok kişinin cevabını bilmediği bir sorudur. İnsanlar kafeinin hangi ürünlerin içinde olduğunu yani kafein içeren ürünleri bilmelerine karşın kafeinin nasıl bir madde olduğu hususunda çoğu insanın bilgisi yoktur.

Kafein kişilerin uyanık kalmak için ya da zinde olmak için tüketmeyi en çok tercih ettikleri yiyecek ve içecekler içinde bulunan bir maddedir. Kafein bilimsel olarak inceleme merceği altına alındığında metilksantin adı verilen bir bileşik olarak karşımıza çıkar. Yani kafeinin kimyasında metilksantin bileşiği yer alır. Bu bileşik tüketim ürünleri içerisinde kullanıldığı zaman kafein adı ile karşımıza çıkar.

Kafein Tüketmek Faydalı Mıdır?

Kafein tüketimi belirli bir düzeyde tutulduğu takdirde faydalarını görmek mümkündür. Kafein tüketen kişilerin büyük bir kısmı kafeini uyanık ya da zinde kalmak için tüketirler. Bu amaç ile kişilerin sık sık tükettiği ürünler içinde içecek olarak kahve ve çay büyük bir paya sahiptir. Yiyecek olarak ise çikolatanın en büyük paya sahip gıda olduğunu söylemek mümkündür. Aynı zamanda kola, gazoz tarzı asitli içecekler içerisinde ve kakaolu gıdalar, bazı tatlılar içerisinde de kafein bulunmaktadır.

Kafeinin insan metabolizması üzerindeki etkilerinden biri de yağ yakımı hususunda olmaktadır. Metabolizma üzerindeki kafein etkisi metabolizmanın çalışmasını hızlandırmakta ve bu da kalori yakımına katkı sağlamaktadır.

Kafeinin aynı zamanda tüketiminin ardından hafızaya da olumlu etkisinin olduğu hakkında görüşler mevcuttur. Ancak bu konudaki görüşler biraz tartışmalıdır. Kimi uzmanlar beyni uyarıcı bir etkisinin olduğunu belirterek belirli bir miktar kafein tüketiminin faydalı olduğunu dile getirseler de kimi uzmanlar bunun tam aksi yönde görüş belirtmekte ve faydasından çok zararı olduğunu söylemektedirler.

Kafeinin Zararları Nelerdir?

Aşırı miktarda kafein tüketmek kalp hastalıklarına, baş ağrısına, mide problemlerine yol açabilir. Kişilerde görülen sinirlilik, agresif tavırlar ve uykusuzluk sıkıntısı sebebi kafein içeren yiyecek ve içecekleri fazla tüketmekten ötürü meydana gelebilir. Yemeklerin hemen ardından içilen çay, kahve ya da kola gibi içecekler demir emilimini engellediği için belirli bir zaman sonra kişilerde demir minerali eksikliği yaşanmasına neden olabilir. Bu sebeple kafein kararında tüketilmelidir. Aşırıya kaçılmamalıdır.

Kafein Kilo Verdirir Mi?

Kafein ile kilo vermek bir kilo verme yöntemi gibi düşünülmemelidir. Metabolizmayı hızlandırdığı için ancak spor ya da diyet ile kilo vermeyi deneyen kişiler için kilo vermeye yardımcı bir madde olarak kullanılabilir. Kafein tüketimini artırıp kilo vermeye çalışmak ise asla doğru bir yöntem değildir ve vücuda da zarar verir.

Günlük Ne Kadar Kafein Tüketilmeli?

Kişilerin yapılan en son araştırmalara göre günlük olarak 400 mg civarında kafein tüketmesinde bir sakınca bulunmuyor. Bir fincan Türk kahvesinde 60 mg, nescafede 65-100 mg, bir kutu kolada 45 mg, bir fincan çayda 70 mg ve 30 grlık bir çikolatada en fazla 25 mg kafein bulunuyor. Yani sağlıklı bireylerin günlük kafein sınırı içinde bilinçli bir şekilde kafein tüketmelerinde bir sakınca yok.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir