Kalbi Kuvvetlendiren Gıdalar

Kalbi Kuvvetlendiren Gıdalar

Genel Kültür Çağrı Sevgi 56 Okunma

Kalbi Kuvvetlendiren Gıdalar

Kalbi kuvvetlendiren gıdalar özellikle son yıllarda teknolojinin ve bilimin ışığında kanıtlanmış bulunmaktadır. Doğada aslında tüm hastalıklar için yüce yaradan bir çare bulundurmaktadır. Biz de sizlere Allah’tan şifalar dileyerek, sizlere yardımcı olabilecek tüm besinleri paylaşmaya çalışalım.

Bilinmelidir ki, sizlere anlatacağımız ve önereceğimiz gıdalar aslında dinimizce de önerilmiş ve bilimsel olarak da kanıtlanmış besinler olarak sizlerle bu yazımızda buluşturulmaktadır.

Kalbi Kuvvetlendiren Gıdalara Örnekler

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V.) efendimiz, özellikle kalp için ayvayı tavsiye etmiş ayrıca hurmayı da tüketmenin kalp için oldukça yararlı olduğunu söylemiş bulunmaktadırlar. Ayrıca, Zemzem suyunun da kalbe faydalı olduğu konusunda konuşmaları bulunmaktadır.

Sizlere söyleyeceğimiz bir başka konu ise, kaplıca sularından içmek olacaktır. İçerisinde bol miktarda kalsiyum ve magnezyum içerdiği için kaplıca suları bu anlamda kalp hastalarına iyi gelecek bir şifadır. Kalbi kuvvetlendiren önemli gıdalar arasında sayılmaktadır. Bu sayede bu tür suların içilmesi sonrasında bağırsaklarda oluşan özel sabunlaşma denilen sistemler harekete geçerek, yağların rahat şekilde emilmesi azalmaktadır. Dolayısıyla da bilmeniz gerekir ki, bu işlemler sonrasında kalp krizi riski azalmaktadır. Bunların yanı sıra, kalp ile ilgili olarak herhangi bir sıkıntı yaşamamak için ağırlıklı olarak dikkatli bir şekilde yemek yemek gerekmektedir. Burada asıl konu, çok yemek değil, vücudunuzun sağlıklı olması gereken kadar yemek yemek gerekir.

Kalbi Kuvvetlendiren Gıdalarda Püf Noktaları

Öncelikle sizlere kalbi kuvvetlendiren gıdalar ile ilgili olarak söylediğimiz kaplıca sularından ve zemzem sularından içenlerin kalp krizinden ölme riskinin %25 olduğunu bilmenizi isteriz. Aynı zamanda da kaplıca suyu olmadığı durumlarda yapabileceğiniz özel kalsiyum ve magnezyum tabletlerinden eriterek sağlıklı ve istediğiniz normal suya ulaşabilirsiniz.

Bunların yanında özellikle beyaz peynir yerken, az yağlı ve tuzsuz seçeneklerde tüketim yapmak da kalp için çok faydalıdır. Kalsiyumun vücuda faydalarını anlamış bulunmaktayız. En çok kalsiyum içeren ürünlerden olan üzüm ve elma yemek ayrıca bunlara ek olarak dilerseniz, incir yiyerek magnezyumu da bu şekilde almak da çok büyük fayda sağlayacaktır.

Bunların yanı sıra, Yunanistan’da geçtiğimiz yıllarda bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırmaya göre, öğlen uykusunun çok büyük faydası olduğu ortaya çıkmıştır. Örnek olarak düzenli olarak öğlen uykusu uyuyan bir kişinin kalp krizi riskinin %30 daha az olduğu bilimsel olarak ispat edilmiş bulunmaktadır.

Kalbi Kuvvetlendiren Dini Gıda Tavsiyeleri

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed ( S.A.V.) efendimiz özellikle et yedikleri zaman az yapı olanları tercih etmiş bulunmaktadırlar. Özellikle yağ tüketiminin vücut içerisinde olumsuz dönüşüme sebep olduğunu da söylemiş bulunmaktadırlar. Kalbi kuvvetlendiren gıdalar dini denildiğinde ilk olarak zemzem suyu ve hurmadan sonra bu konu da çok önemlidir. Aslında şunu da söylemek gerekir ki, bu tarz yağlardan uzak durulmasının bazı din alimleri sünnet olduğu konusu üzerinde durmaktadır. Bunun haricinde, limon, greyfurt, turunç gibi lifli gıdalar kesinlikle kalbe fayda sağlamaktadır. Bunların yanı sıra, kalp hastaları için kalbi kuvvetlendiren gıdalar arasında neler var dediğiniz zaman en önemli noktalardan biri de çok fazla yemek yememektir. Çünkü, kalp hastaları çok mideyi doldurduğunda, kalp midenin üzerine çıkmaktadır. Bu defa da maalesef kalp sıkışması ve spazm durumları karşıya çıkabilir. Reyhan, ambar ve gül esanslarının koklanması da ferah bir nefes fırsatı verdiği için tavsiye edilmektedir. Bunların aynı sıra, az yağlı inek sürü tercih etmek de kalbi kuvvetlendirmektedir.

Bir başka püf noktası olarak da özellikle oğul otu ve karabaş otu karıştırılarak çok güzel bir çay yapılabilir. Bunu da içerseniz çok faydalı olmaktadır.

Dilerseniz Kafein Nedir? yazımızada göz atabilirsiniz.

 

 

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir