Kalsiyum Açısından Zengin 7 Gıda

Kalsiyum Açısından Zengin 7 Gıda

Sağlık - Güzellik Çağrı Sevgi 62 Okunma

Kalsiyum Açısından Zengin 7 Gıda

Kalsiyum vücut sağlığı için temel taşlardan biri olarak nitelendirilmektedir. Kalsiyum olmayan vücutta sinir sistemi, kemikler, kaslar, dişler ve daha birçok hücreler fonksiyonu kaybetmektedir. Bundan dolayı kalsiyumun doğal yollar ile gün içerisinde vücuda alınması gerekmektedir.

Kalsiyum ihtiyacı haplar ile alınabildiği gibi doğal yollar ile de karşılanabilmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre doğal yollar ile vücuda kalsiyum alınması daha sağlıklı olmaktadır. Çünkü doğal yollar ile vücuda alınan kalsiyumlar daha sağlıklı olmakta ve vücutta daha az sorun çıkarmaktadır. Bu durum kalsiyumun yanı sıra diğer mineraller için de geçerli olmaktadır. Her besinin doğal yollar ile karşılanması her zaman vücudun daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır.

Kalsiyum Zengini Peynir

Kalsiyum denilince insanların aklına ilk gelen besin peynir olmaktadır. Hangi çeşidi olursa olsun tüm peynirler kalsiyum açısından oldukça zengindir. Bu nedenle vücudun kalsiyum ihtiyacını karşılamak için peynir tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Peynir türleri içerisinden parmesan peyniri açısından bakıldığında bu peynirin otuz gramında üç yüz miligramdan fazla kalsiyum bulunmaktadır. Bunun yanı sıra diğer peynir türleri için de benzer durum geçerli olmaktadır. Peynire ek olarak diğer süt ürünlerinin de kalsiyum bakımından zengin olduğu belirtilmektedir. Bunlar içerisinde özellikle süt olarak bilinmektedir. Süt yetişkin tüketiminin yanı sıra özellikle çocuklar tarafından da sık biçimde tüketilmektedir. Bu sayede büyüme ve gelişim sürecinin hız kazandığı söylenmektedir.

Kalsiyum Deposu Yoğurt Ve Ayran

Tıpkı peynirde odluğu gibi yoğurtta da güçlü miktarda kalsiyum bulunmaktadır. Örnek olarak belirtmek gerekir ise bir su bardağı yoğurt içerisinde yaklaşık olarak üç yüz elli miligram civarında kalsiyum bulunduğu belirtilmektedir. Yoğurt ve peynir kalsiyum deposu olmasının yanı sıra güçlü bir vücut için ihtiyaç duyulan vitamin, mineral, protein, probiyotik gibi değerleri de karşılamaktadır. Bu nedenle yoğurdun her yaştan insan tarafında sıklıkla tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Yoğurdun yanı sıra ayran da kalsiyum bakımından zengin olarak bilinmektedir. Diğer içecekler ile kıyaslandığında hiçbir içeceğin ayran ile eş değer kalsiyuma sahip olmadığı görülmektedir. Ayrana ek olarak kefir de kalsiyum bakımından hatırı sayılır bir zenginliğe sahiptir.

Kalsiyum İçin Badem Ve Çekirdek

Yağlı tohumlar incelendiğinde bunların çoğunda kalsiyum bulunduğu görülmektedir. Bunlar içerisinde kalsiyum bakımından bir kıyaslama yapıldığında ise ilk sırada badem yer almaktadır. Bunun ardından ise ceviz, yer fıstığı, fındık, Antep fıstığı gibi besinlerin geldiği belirtilmektedir.

Çekirdek kalsiyum açısından bakıldığında oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Bu durum çekirdeğin her türlüsü için geçerli olmaktadır. Kabak çekirdeği, ay çekirdeği insanlar tarafından sıklıkla tüketilen çekirdek türleri arasında yer almaktadır. Buna ek olarak özellikle son dönemlerde adından sıklıkla söz ettiren ve çekirdek türü olarak bilinen chia tohumlarının da kalsiyum bakımından oldukça zengin olduğu söylenmektedir.

İncir Ve Mercimek İle Gelen Kalsiyum

Belki de birçok kişinin bilmediği bir bilgi de incirin kalsiyum bakımından son derece zengin olmasıdır. Buna göre kalsiyum açısından zengin meyveler içerisinden incir ilk sıralarda yer almaktadır. Gün içerisinde tüketilen bir iki tane incir ihtiyaç duyulan kalsiyumu karşılamak için yeterli olabilmektedir. Ancak incir tüketilirken aşırıya kaçmamaya dikkat edilmesi fayda sağlamaktadır.

Mercimek açısından bakıldığında ise mercimekgiller içerisinde her birinin kalsiyum deposu olduğu bilinmektedir. Gerek yeşil mercimek gerekse kırmızı mercimek vücudun kalsiyum ihtiyacını karşılamaya yeterli olmaktadır. Mercimek içerisinde diğer mineral türlerinin de yer alması sağlık açısından faydalı olmaktadır. Bu nedenle sağlığa faydalı besinler tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir