Kan Satılır Mı?

Kan Satılır Mı?

Sağlık - Güzellik erkut 56 Okunma

İnsanoğlunun damarlarının içinde dolaşırken aynı zaman da insana hayat bahşeden kan, yaşamın mucizevi sıvısıdır ve insan bedeni içerisindeki en değerli maddelerden biridir. Kan, öyle hayati bir maddedir ki, kan olmadan bir insanın yaşaması mümkün olmamış, kan ile ilgili herhangi bir zafiyete maruz kalan kişinin sağlığını koruması imkansız hale gelmiştir.

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte diğer tüm bilim alanlarında olduğu gibi, tıp biliminin de ilerlemesiyle birlikte, kanın insanoğlunun yaşaması için nedenli hayati bir önem taşıdığı gayet açık ve kuşkuya yer bırakmaksızın ispat edilmiştir. Hal böyle olunca, bu kadar önem arz etmekte olan bu yaşamasal sıvyı, bir insan bedeninden alıp, kana ihtiyacı olan muhtaç durumdaki bir başka bedene modern tıbbi aletlerle gayet hijyenik ve sağlıklı bir şekilde nakletmenin de yöntemi bulunmuştur.

 

Günümüzde gerek radyolarda, gerek sosyal medya aracılığıyla, gerekse şehir içlerinde yapılan anonslarla kan arandığı ilan edilmekte ve çeşitli kan gruplarındaki kana çeşitli hastane ve sağlık kuruluşlarında ihtiyaç olduğu duyurulmaktadır.  Aniden meydana gelen bir olay ve durum sonucunda ortaya çıkan kan ihtiyacı sonrası muhtaç olunan mucize sıvı kan, hali hazırda mevcut olmadığında derhal ivedilikle ilan verilmekte, böylelikle ihtiyaç olduğu ilan edilen kan grubunun bulunması sağlanarak, hayati tehlikesi olan kişiye nakledilip, hayatı kurtarılmaya çalışılır.

Hem insani,  hem tıbbi açıdan oldukça iyi ve güzel bir yöntem olan kan nakli hususunda, kan verecek olan insanların kanlarını para şey başka bir şey karşılığında satmaları,  acı içinde ve yaşam tehlikesi bulunan ve kana tıbbi olarak ihtiyacı olan bir insanın bu kötü durumunu bir fırsat bilerek işi ticarete döküp para kazancı sağlamaya çalışmaları uygun değildir.  Kanın satılması hem dini olarak hem de yasal olarak uygun olmayan bir uygulamadır.

Dini olarak, kan, insan vücudunun satılması caiz görülmeyen bir parçasıdır. İnsanın vücudun her bir parçası İslam dinine göre pek kıymetli ve değerli olduğundan, insan kanın satılması da islama göre haramdır. Kanın pazarlık konusu yapılıp ticaret metaı haline getirilmesi uygun değildir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir