Kanserden Korunmak İçin 10 Öneri

Kanserden Korunmak İçin 10 Öneri

Sağlık - Güzellik Abdullah Ergün 47 Okunma

Her 7 kişiden birisinin kansere yakalandığını düşündüğümüzde kansere yakalanmamak için ya da en azından riskleri azaltmak için bir şeyler yapmamız gerekiyor.

Biz de sizin için kanserden korunmak için 10 öneri hazırladık. Bunları yaptığınızda ya da yapmadığınızda kesin kanserden korunursunuz diye bir yargıya lütfen varmayın. Amacımız insanları bilinçlendirmek.

İşte kanserden korunmak için yapmanız ve elbette yapmamanız gereken 10 önemli konu;

  1. Kilo çok önemli bir faktördür. Sadece kanser değil birçok hastalığı beraberinde getirebilir. Bu yüzden her şeyden önce kilonuzu dengede tutmaya çalışın. Bu aşırı zayıflamak anlamına gelmez. Özellikle şeker tüketimine çok dikkat edin.
  2. Kanserden korunmak için beslenme en önemli faktör. Vücudun değişik ihtiyaçları olduğunu hatırlayarak tek yönlü, sürekli aynı şeyleri tüketmekten uzak durmak gerekiyor.
  3. Ekmek vücudun bir numaralı düşmanı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak burada tüm ekmekler değil. Beyaz ekmekten uzak durmalı, bununla beraber ekmeği tamamen kesmemek gerekiyor. Buğday ekmeği ve çavdar ekmeği tüketebilirsiniz. Hatta abartmadan tüketmeye gayret edin.
  4. Yediğimiz yiyecekler kadar, yiyecekleri nasıl pişirdiğimiz de önemlidir. Tütsülenmiş yiyeceklerden uzak durmak gerekiyor. Direkt ateşe maruz kalan yiyecekleri tüketmek oldukça sakıncalıdır. Mümkün olduğu kadar mangaldan uzak durmak, tütsülenmiş yiyecekleri tüketmemek gerekiyor. Haşlama ve fırında pişmiş yiyecekler tercih edilebilir.
  5. Sigara hayatınızda size zarar verecek en önemli unsurların başında. Eğer içmiyorsanız hiç başlamayın. Eğer içiyorsanız hemen bırakın. Sigara içmediğiniz gibi sigara içilen ortamlardan da kesinlikle uzak durun.
  6. Hareket etmek vücut için önemlidir. Hareketsizlikten kaçınmak gerekir. Hiçbir şekilde spor yapma imkanınız yoksa mutlaka yürüyün. Yürüyüş en iyi egzersizlerden birisidir.
  7. Türkiye’de çay tüketiminin normalden fazla olduğu düşünülürse buna ciddi dikkat etmek gerekir. Beraberinde kahve de tüketimine dikkat edilmelidir. Aslında litre olarak önermek hatalı olsa da uzmanlar günde iki litrenin üzerinde su tüketimine dikkat çekiyor.
  8. Eğer alkol tüketiyorsanız, bırakabiliyorsanız tamamen alkolden uzaklaşın. İçmekte ısrar edecekler ciddi ölçüde alkol tüketimini azaltmalı.
  9. Antioksidan etkisi sağlayan balık, lahana ve brokoli gibi yiyecekleri tüketmeye dikkat edin.
  10. Ve son olarak tuz tüketimine dikkat edin. Eğer tuzlu yiyecekler tüketiyorsanız fazladan tuz tüketmeyin. Rafine tuzlardan uzak durun, mümkünse deniz tuzu tüketin.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir