Karasinek ve Sivrisinek Vızıldaması Hangi Nota Sesi Çıkartır?

Karasinek ve Sivrisinek Vızıldaması Hangi Nota Sesi Çıkartır?

Genel Kültür Abdullah Ergün 103 Okunma

Sizlere karasinek ve sivrisinek vızıldaması hangi nota sesi çıkartır sorusunun cevabını vermeden önce sinekler hakkında genel bilgi vermek çok daha doğru olacaktır.

Eklembacaklı böceklerin kanatlılarına verilen ortak isim sinektir. Sinekler; karasinek, sivrisinek, büvelek ve tatarcık şeklinde çeşitleri bulunmaktadır.

Vücutları sert olmayan sinekler iki gruba ayrışır. Bunlardan ilki narin ve ince bacaklı olan sivrisineklerdir. Diğeri ise sivrisineğe göre vücutları daha kalın ve dayanıklı olan karasineklerdir. Emici ağızları sayesinde beslenen bu sinekler vücut yapılarına göre sınıflandırılmıştır. Sinekler sıvı maddelerle beslenmektedir. Emerek beslenmeleri sebebiyle hemen hemen her yerde besin bulabilirler. Özellikle çöp atıklarında çok fazla bulunurlar. Bunun diğer anlamı da sineklerin çok fazla hastalık taşıdığıdır.

Ömürleri diğer canlılara göre daha kısadır. En fazla 2 veya 3 hafta yaşayabilir. Sivrisineklerde ise durum biraz daha farklıdır. Dişi sivrisinekler 90 gün yaşayabilirken, erkek sinekler en fazla 3 gün yaşayabilmektedir. Kış mevsiminde sivrisinek görmememiz onların sadece yaz mevsimlerinde yaşadığı anlamına gelmemektedir. Sivrisinekler kışın da yaşayabilir.

Sinekler Üreme

Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri

Canlılar arasında en sıra dışı üreme biçimi sivrisineklere aittir. En fazla 3 gün yaşayabilen erkek sinekler, sadece 2 ve 3. gün çiftleşebilir. Doğumu sonrasındaki ilk 24 saatte çiftleşmeye hazır değildirler.

Sivrisinek Sesi

Bilindiği gibi karasineğin, sivrisineğe göre daha kalın ve rahatsız edici bir sesi vardır. Karasinekler FA notasının sesini çıkarmaktadır. Bunu evinizdeki flüt, org, piyano vb. aletlerle deneyebilirsiniz. Eğer evinizde böyle bir imkân yoksa internetten FA sesini dinleyebilirsiniz. Ancak bu durum sadece bildiğiniz FA notasını işaret etmez. Major FA, FA-SOL-LA-Sİ ve Bemol DO-RE-Mİ seslerini de içermektedir. Sineklerin bu vızıltı sesi ağızlarından değil, kanatlarından çıkmaktadır. Karasinekler araştırmalara göre ortalama saniyede 190 kere kanatlarını çırpar.

Sivrisinek ise karasineğe göre daha ince ve tiz bir şekilde vızıldar. Özellikle gece uykusunda sıklıkla duyduğumuz bu sivrisineklerin vızıldaması Sİ notasının sesini çıkarmaktadır. Bunu da aynı şekilde imkân varsa evinizde sesi kendiniz çıkartabilirsiniz. Eğer yoksa internetten yararlanabilirsiniz. Sivrisinekler ise saniyede 500 kere kanatlarını çırpar.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir