Karbonatın Mucizevi Faydaları

Karbonatın Mucizevi Faydaları

Sağlık - Güzellik Çağrı Sevgi 65 Okunma

Karbonatın Mucizevi Faydaları

Mutfakta ev hanımlarının sıklıkla kullandığı karbonatın mucizevi faydaları neler biliyor musunuz? Zira karbonatın mutfaklarda kullanımının yanı sıra pek çok problemde de kullanılması işe yarıyor. Yani karbonat kullanmak birçok derde deva olma özelliğine sahip demek mümkün.

Mide Ülseri Olanlar Karbonat ile Rahatlayabilir

Karbonatın içeriğinde bulunan maddeler mide ülseri olan kişilerin mide ağrılarına ve hazımsızlık sıkıntılarına iyi gelir. Bir bardak su içerisine bir tatlı kaşığı karbonat ekleyip bu karbonatlı suyu içen kişiler mide ağrılarının ve hazımsızlık sorunlarının azaldığını ve rahatladıklarını fark edeceklerdir.

Diş Lekelerini Temizler ve Dişleri Beyazlatır

Diş beyazlatmak için karbonat kullanılmakta ve karbonat sararmış dişlerin zamanla beyaz ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda dişlerde oluşan plak ve lekelerin yok olmasında da etkilidir. Karbonatlı su ile ağzı çalkalamak ya da karbonata az miktarda su ekleyip diş macunu kıvamında bir karışım elde edip bu karışım ile dişleri fırçalamak diş problemleri olan kişilerin sağlıklı dişlere kavuşmasına yardımcı olacaktır.

Böcek Isırmaları ve Kaşıntıları İçin İdealdir

Özellikle yaz aylarında böcek ısırmaları kişilerin sık sık yakındığı bir durumdur. Isırması bir yana sonrasında böcek ısırığı olan bölge kaşınmakta ve kızarıp şişmektedir. İşte bu kaşıntı ve kızarıklıktan kurtulmak mucize karbonat etkisi ile mümkündür. Karbonatlı su hazırlanıp krem sürer gibi böcek ısırığı olan bölgeye sürüldüğü takdirde kaşıntıyı büyük ölçüde azaltacak ve kızarıklık ve yarayı hem temizleyecek hem de iyileşme sürecini hızlandıracaktır.

Ayak Kokusunu Giderir, Yorgunluğu Alır

Bir leğen ya da içine ayaklarınızı sokup bekletebileceğiniz bir kaba bir miktar su koyup içine birkaç kaşık kabonat ekleyip karıştırın. Ardından bu karbonatlı su karışımına ayaklarınızı sokun ve 10 dk ile yarım saat arasında bir süre kadar ayaklarınızı bu suyun içinde bekletin. Ayak yorgunluğu ve ağrılarınızın azaldığını ve ayakların ayakkabı içinde gün boyunca havasız kalmasından dolayı oluşan ayak kokusunun yok olduğunu göreceksiniz. Ayak bakımı için oldukça faydalı olan karbonat aynı zamanda  ayak mantarı gibi ayaklarda görülebilen hastalıkların iyileşmesi için de kullanılabilir.

Saç Derisi ve Cilt Açısından da Oldukça Faydalıdır

Saç diplerine karbonatlı su sürmek hem saçlardaki kepek sorununu giderir hem de saç dökülmesini azaltır ve saç köklerini besleyerek sağlıklı saçlara kavuşmanıza vesile olur. Karbonat ile saç bakımı yapmak bu yönden oldukça pratik ve ekonomiktir.

Yüzdeki sivilce ve aknelere de karbonatlı su karışımı sürülüp bu işlem düzenli olarak tekrar edilirse sivilcelerin de azaldığı görülecektir. Aynı zamanda karbonat parlak cilt görünümüne kavuşmanızı da sağlayacaktır.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir