Karın Ağrısı ve Yapışması Neden Oluşur?

Karın Ağrısı ve Yapışması Neden Oluşur?

Sağlık - Güzellik Çağrı Sevgi 51 Okunma

Karın Ağrısı ve Yapışması Neden Oluşur?

Karın ve karın bölgesinden meydana gelen ağrıları basit bir karın ağrısı diyerek sakın geçiştirmeyin. Çünkü bu ağrılar herhangi bir sorunun yada hastalığının belirtisi yada sonucu olabilirler. Sadece karın boşluğundaki organlar alakalı olarak değil, akciğer iltihapları, kalp krizleri ve kaburga kırıkları karın ağrısına sebep olabilmektedir.

Karın İçi Yapışıklık Nedir?

Karın içi yapışıklık çoğunlukla kişinin önceden geçirmiş olduğu karın ameliyatlarının sonrasın da meydana gelen zar benzeri oluşumlarının ortaya çıkma durumudur. Kişinin geçirdiği karın ameliyatların da karın zarında meydana gelen yaralanmalar, kullanılmış olan dikiş materyalleri, cerrahi eldivenleri, karnın içerisine dökülen kanlar, gazlı bezler ve bağırsak içeriği gibi sıvıların iltihap reaksiyonu sonucun da oluşmuş yapışıklıkların ortaya çıkmasıdır.

Karın İçi Yapışıklık Belirtileri

Çoğunlukla karın içi yapışıklık şikayeti çok nadiren görülen bir durumdur. Genel olarak karın içi yapışıklık belirtileri olarak en fazla karın ağrılarının olması, kusmalar, bulantılar, karın da meydana gelen şişkinlik ve doğurganlık çağında iken kadın da kısırlığa sebep olması şeklindeki şikâyetler bulunmaktadır. Karın içi yapışıklık problemleri kişi açısından çok acil olarak ameliyat gerektirecek durum çoğunlukla bağırsak tıkanıklığı konusunda olmaktadır. Ancak bazı hastalar da ise tıkanıklıklar sebebi ile gelip geçici karın ağrılarının yaşanmasına da neden olduğu unutulmamalıdır.

Karın İçi Yapışıklıklarda Tanı Nasıl Konulur?

Klinik şikayetler, ayakta direkt karın grafisi, bilgisayarlı tomografi gibi tetkiklerle karın içi yapışıklıklarda tanı konulabilir. Bununla birlikte enteroklizis adı verilen özel bir ince bağırsak görüntüleme yöntemiyle tıkanıklığın derecesi, yeri, yapışıklığın karakteri, başka hastalıklar ayırıcı tanısı çok iyi bir şekilde yapılabilmektedir. Ancak, enteroklizis sadece oral sulu yumuşak gıda alabilen hastalarda uygulanabilir; akut tam tıkanıklıkta uygulanması  son derece sakıncalıdır.

Karın İçi Yapışıklıkların Tedavisinde Uygulanan Yöntemler

Karın içi yapışıklıkların tedavinde uygulanan yöntemlerden genellikle  cerrahi işlem dışı yöntemler kullanılması tercih edilmektedir. Ancak bazı hastalar da ise cerrahi işlem kaçınılmaz görünmektedir. Çünkü akut atak geçirmiş olan hastalar da tıkanıklığa sebep olan bantlar ya da yapışıklık durumları mutlaka ve hızlı bir şekilde cerrahi yöntemi ile temizlenmesi gerekmektedir. Diğer taraftan ise hasta da tekrarlayan ataklar dışın da mutlaka ilk olarak cerrahi girişim ile tedavi edilmesi ön plana çıkmaktadır. Buda laparaskopi yöntemi olarak yapılmaktadır. Ve bu durumlardan en çok kullanılan cerrahi yöntem olarak günümüzde uygulanmaktadır.

Laparaskopi Yönteminin Faydaları

Laparaskopi karın içi yapışıklıkların tedavisinde tercih edilen yöntemse de sınırlı sayıda cerrah tarafından uygulanmaktadır. Laparoskopik adezyolizis yapışıklık ve bantların kapalı yöntemle temizlenmesine verilen isimdir. Bu yaklaşımın hastalara yararları şu şekilde sıralanabilir: Yapışıklıkları temizleyen ameliyatlar da bir karın ameliyatıdır ve bu ameliyatların kendisi de yeni yapışıklıklara neden olabilir. Laparoskopide daha az yara kesisi olduğundan, kapalı bir ortamda karın zarı kurumadığından, karın içine eldiven, gazlı bez gibi yabancı cisimler sokulmadığından ve işlemler minimal invaziv olarak yapıldığından yeni yapışıklık oluşma riski çok daha azdır.Bağırsak hareketleri laparoskopik ameliyat sonrası çok daha çabuk geri döner, hastalara oral alım çok daha erken başlanır. Bu, yeni gelişecek yapışıklıkların daha az olmasını sağlayacak, özellikle istenen bir durumdur. Hastalarda kozmetik sonuçlar çok daha iyidir. Ameliyata bağlı ağrı şikayeti daha az olur. Bütün bunları Laparaskopi yönteminin faydaları olarak sayabiliriz.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir