Kentsel Dönüşüm Nedir?

Kentsel Dönüşüm Nedir?

Genel Kültür Çağrı Sevgi 68 Okunma

Kentsel Dönüşüm Nedir?

Kentsel dönüşüm projesi kentleşme sürecinin sağlıklı bir hale getirilmesi açısından büyük bir öneme sahiptir. Kentsel dönüşüm sayesinde şehirlerdeki binalar ve yapılar uygun bir şekilde yeniden inşa edilmekte ve böylece sağlam, güvenli yapılara dönüştürülmektedir.

Köyden kente göçün başladığı zamandan itibaren şehirlerdeki insan sayısında öngörülemeyen bir artış yaşanmıştır. Bu insan artışına bağlı olarak da insanların barınacakları yer ihtiyacı doğmuştur. Şehirde yer alan mevcut binaların ve evlerin göç eden insanların barınmalarını karşılamada yetersiz olması da acilen bina yapılması gereksinimini ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle insanlar pek çok kuralı göz ardı edip gecekondu adı verilen evler inşa etmişler ve bu evlerde yaşamaya başlamışlardır. Yani uzun lafın kısası insanlar ucuza ev yapmak için kalitesiz ve sağlıksız malzemeler kullanarak en ufak bir doğal afet söz konusu olduğunda yıkılıp hem çevreye hem de kendilerine büyük ölçüde zarar verme riski taşıyan yapılar inşa etmiş ve bu yapılara yerleşip yaşamlarını yüksek bir risk altında sürdürmeye devam etmişlerdir.

İşte tüm bu çarpık kentleşme oluşumları devlet tarafından giderilmeye çalışılmış ve bunun için çözüm aranmıştır. En sonunda kentsel dönüşüm projesi düzenlenmiş ve bu proje devlet tarafından onaylandıktan sonra çalışmalara başlanmıştır.

Kentsel Dönüşümün Yararları Nelerdir?

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkılan ve yerine yenileri inşa edilen yapılar kanunlara uygun ve dolayısı ile sağlam ve dayanıklı yapılar olmaktadır. Yani çarpık yapıları kişilerin güvenle yaşayabileceği yapılara dönüştürme söz konusudur. Böylece sağlıksız yapılar ve bu yapıların şehir ve insanlar için oluşturduğu risk faktörü ortadan kalkmış olmaktadır.

Aynı zamanda eski binalar yenilendiği için teknolojik gelişmeler ve günümüz insanlarının kolay yaşamalarını sağlayan yenilikler ve gelişmeler binaların yapım aşamasında göz önünde bulundurulmakta ve binalarda yaşayacak olan kişilerin kolay ve rahat bir şekilde yaşamaları için gerekli koşullar en uygun şekilde sağlanmış olmaktadır.

Şehir görüntüsü açısından da kentsel dönüşüm şehrin düzenli ve sağlıklı bir görünüm içinde olmasına yaramaktadır. Yani kentsel dönüşüm yararları kentin estetik görünümü, insanların barınma koşulları ve afet risklerinin önlenmesi yönünden büyük bir etkiye sahiptir.

Kentsel Dönüşüme Başvuru Şartı Nedir?

Eğer mevcut bina ya da yapı kentsel dönüşüm yapılması uygun görülen riskli bir yapı olarak belirlenmiş ise öncelikle bina sahibi ya da sahiplerinin kentsel dönüşüm yapılması konusunda karar almaları ve daha sonra da kentsel dönüşüm yapılmasını talep etmeleri gerekir. Bu kararı alan ve kentsel dönüşüm başvuru şartı olarak yapılması gerekenleri yapıp bakanlığa bildiren kişiler kentsel dönüşümden yararlanabilecektir.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir