Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler

Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler

Genel Kültür Çağrı Sevgi 109 Okunma

Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler

Kilo vermek için yapılması gerekenler günümüzde insanların en çok sıkıntı çektiği ve en çok araştırdığı konular arasında yer alıyor. Hem sağlık açısından hem de fit bir görünüme sahip olmak açısından kilo verme konusu pek çok insanın hayatında büyük bir önem taşıyor. Dolayısı ile kilo verme konusunda işe yarar kilo verme yöntemleri arayışı ve bu konu ile ilgili haberler, bilgiler gündemden düşmüyor ve günden güne de daha yoğun bir şekilde ilgi görüyor.

En Etkili Kilo Verme Yöntemleri Neler?

En etkili kilo verme yöntemleri arasında ilk sırada su içmek yer alır. Sağlıklı bir kişinin günde ortalama 2-3 litre su içmesi gerekir. Su içmeyi bir alışkanlık haline getirmek bu nedenle oldukça önemlidir. Eğer bir kişinin günlük tükettiği su miktarı 2 litreden az ise bu takdirde kilo vermesi de zorlaşır. Aynı zamanda vucüdun su ihtiyacını yanlış algılamak ve bu nedenle yemek yemek de yanlış bir davranıştır. Su içmek yerine yemek yiyen kişilerin kilo vermesi bu sebeple oldukça güçtür. Yani kişiler susadılar mı yoksa acıktılar mı bu ayrımı doğru bir şekilde yapmalıdırlar. Az su içen kişiler günlük içtikleri su miktarını artırdıklarında kilo vermeye başladıklarını fark edeceklerdir.

İkinci sırada ise kişilerin yapması gereken şey spor ve egzersiz yapmaktır. Düzenli spor ve egzersiz hem sağlık açısından kişilere büyük bir fayda sağlar hem de kilo vermeyi hızlandırır. Bunun yanı sıra düzenli olarak spor ve egzersiz yapan kişiler kilo vermeye yağ yakarak başlamış olurlar. Bu sayede kas ve su açısından metabolizmaları bir kayba uğramaz. Bu da elbette sağlıklı bir şekilde kilo vermek demektir.

Sağlıklı Beslenme De Çok Önemli

Kilo vermek isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biri de sağlıklı beslenme hususu olmalıdır. Yemek porsiyonları küçültülmeli ve yavaş yavaş azaltılmalıdır. Kızartma ve fazla yağlı yemekler yenmemelidir. Izgara ve az yağlı yemekler tercih edilmelidir. Tuz tüketimi azaltılmalıdır. Tatlı ve şeker tüketimi de azaltılmalı ve belirli bir sınırda tutulmalıdır. Şerbetli yerine sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Gazlı içeceklerden uzak durulmalıdır. Salata, yoğurt gibi gıdalar daima yemek masasında yer almalıdır. Meyve ve ceviz, leblebi gibi kuruyemişler atıştırmalık olarak açlığı bastırmak için kraker, kek tarzı ürünler yerine tercih edilmelidir.

Yemek Saatlerini Düzenlemek De Gerekiyor

Kişilerin yemek saatlerini düzenlemesi de kilo vermeye katkı sağlar. Her gün aynı saatlerde sabah, öğle ve akşam yemeklerini yemek gerekir. Güçlü bir kahvaltı yapılmalı ve akşam da mümkün olduğunca az yenmelidir. Akşam yemeği erken yenmelidir. Gece atıştırmalarına son verilmelidir. Bir gün ipin ucu kaçırılmış ise ertesi gün daha az yiyecek tüketilerek denge sağlanmalıdır.

Eğer tüm çabalara ve özene rağmen kişi kilo veremiyorsa bu takdirde bir sağlık sorunu olabilir. Bu durumda kişilerin iç hastalıkları doktoruna ve beslenme uzmanı bir hekime danışmalarında yarar vardır.

Dilerseniz Kilolu Çocuklar İçin Beslenme Önerileri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir