Kilolu Çocuklar İçin Beslenme Önerileri

Kilolu Çocuklar İçin Beslenme Önerileri

Anne Bebek Abdullah Ergün 110 Okunma

Günümüzde yaşanan en büyük sağlık problemlerinden birisi aşırı kilo alımıdır. Bu aşırı kilo alımının yaşatığı en büyük sorun ise obezitedir. Obezite çocuklarda bile görülmeye başlayan en önemli sağlık problemlerindendir. Aileler kilolu olan çocuklarında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşmamak için kilolarını kontrol altına almalıdır.

Çocuklarda kilo problemine karşı alınacak tedbirler

Çocuklarda kilo problemini ortadan kaldırmak için yapılabilecek en önemli şey sağlıklı ve doğru beslenme alışkanlığının kazandırılmasıdır. Aileler çocuklarının beslenmesine ne kadar dikkat etseler de bazı zamanlarda aman çocuğum yesin de ne yerse yesin diyerek her besini onların tüketmesine izin verirler.

Hamur ve Hazır Gıda Tüketimini Azaltın

Burada her besin dediğimiz yağlı yiyecekler, hamur işleri ve hazır gıdalardır. Bu besinlerin sık sık tüketilmesi ve doğru zamanlarda tüketilmemesi yavaş yavaş kilo alımına neden olur. Çocuklarda doğru beslenmeyi sağlamak için öncelikli olarak bu zararlı besinleri çocuğun öğünlerinden çıkarmak gerekir.

Doğal Beslenme Yeşillik

Sebze ve Meyve Tüketimine Teşvik Edin

Çocuğun sebze ve meyve tüketmesi gerekir. Öğünler içerisinde kesinlikle sebze yemekleri olmalıdır. Et, balık ve tavuk gibi besinlerin ızgara veya haşlama olarak verilmesi gerekir. Kesinlikle kızartmadan ve yağlı yiyeceklerden uzak durulması gerekir. Hamur işleri azaltılmalıdır. Çocuğun bir anda pasta börek gibi hamur işi gıdalarını bırakması beklenemez, bu doğru değildir zaten ama bu tür besinlerin tüketiminin azaltılması gerekir.

Cips, Kola vb. Yerine Alternatifler Üretin

Şekerli yiyeceklerden de uzak durulması gerekir. Çocuklar şekerli yiyecekleri yemeyi çok severler ama şeker de onlar için bir tehlikedir. Çocuklar cips, çikolata gibi aburcuburu oldukça çok sever. Bunları tüketmekten zevk alırlar. Bu yiyecekler hem kilo problemlerine neden olurken hemde farklı alerjik rahatsızlıklara da neden olabilir.

Bu tür yiyeceklerin kullanımının azaltılması değil tamamen bırakılması daha doğrudur. Bunlar dışında kola, çay gibi kafein içeren besinlerde oldukça zararlıdır. Çocukların bu tür sağlıksız yiyeceklerden uzak tutulması onların sağlıklı beslenmeye yönlendirilmesi biraz zaman alabilir.

Salata Sebeze Sofra

[infobox style=”info”]İki Litre Su Tüketimi Önemli[/infobox]

Çocukların sık sık su tüketmesi de gerekir. Günlük olarak iki litre su tüketimi her insan için geçerlidir. Çocukların da günlük olarak su tüketmesine dikkat etmek gerekir. Aileler çocuklarının ilerde daha sağlıklı bir yaşam sürmeleri için şimdiden önlem almaları gerekir.

Bu önlemlerin en başında sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılması gelir. Bunun dışında çocuklar bir spor kursuna yazdırılabilir. Çocukların ilgisini çeken bir spor dalı belirlenip çocuğun bu spor etkinliğine katılması sağlanır. Böylece çocuk hareket etmiş olacak ve kilo problemi yavaş yavaş ortadan kalkacaktır.

TV, Bilgisayar Kullanımını Azaltın

Çocuğun hareketlerini sınırlandıran televizyon, bilgisayar gibi teknolojik aletlerden uzak durması, onları kullanma süresinin kısıtlanması da çocuk için alınabilecek bir diğer önlemdir.

Obezite

Çocuğunuzu Bilinçlendirin

Çocuğun sağlıklı bir kiloda olması için en önemlisi çocuğu bilinçlendirmektir. Çocuğa kilo alması durumunda yaşayacağı sağlık sorunları anlatılmalıdır. Fazla kilo almasının onun hareket kabiliyetini etkileyeceği, sağlıklı ve ideal olan kilonun ona faydaları anlatılmalıdır.

Bu şekilde çocuk sağlıklı yaşamayı öğrenirken fazla kilolarından kurtulmak için de çaba gösterir. Aileler çocuklarının her zaman yanında olmalı ve onlara destek vermelidir. Bu çocukların psikolojik açıdan kendilerini iyi hissetmeleri için önemlidir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir