Kira Mı Yoksa Konut Kredisi İle Ev Almak Mı?

Kira Mı Yoksa Konut Kredisi İle Ev Almak Mı?

Forbes Türkiye Çağrı Sevgi 76 Okunma

Kira Mı Yoksa Konut Kredisi İle Ev Almak Mı?

Kira mı yoksa konut kredisi ile ev almak mı daha mantıklı diye sorular geldiği için sizlerle bu yazıyı paylaşmaya karar vermiş bulunuyoruz. Aslında bu konuda öncelikle çok iyi düşünmek ve karar vermek gerekmektedir. Eğer sizler de bir işlem yaparken, bu konuda dikkatli olursanız çok avantajlı duruma geçebilirsiniz.

Konut Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle çok iyi bir hesap yapılması gerekmektedir. Diyelim ki, bir ev alacağız ve bu evin 150 bin TL civarında olduğunu düşünelim. Bu evi kiralamak bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilir. Ama diyelim ki 750 TL’lik bir bütçe ile kiralanıyor. Bu durumda, sizler de ev sahibi olmak istiyorsanız sizlerin aylık 1500 TL gibi bir bütçeyi gözden çıkarmanız gerekmektedir. Bu yüzden de hesap kitap sizlere uyup uymadığı konusuna bakmak gerekir.

Konut Alımı Mı Yoksa Kiralamak Mı?

Dünyada mal, ahirette iman demişler. Sonuç itibariyle ev sahibi olmak elbette daha iyi bir durum oluşturmaktadır. Ancak, çok dikkatli bir şekilde hesap yapmak gerekmektedir. Bu arada şunu da bilmelisiniz ki, evin fiyatı bankanın eksperinin belirlediği fiyat olmaktadır. Yani sizlere bir kredi sunuluyorsa bunun fiyatı ekspertiz fiyatı ile değerlendirilir. Diyelim ki, öyle bir yerde ev alacaksınız ki, normal fiyatın üzerinde bir ev ise, lüks de deseniz, bu durumda ekspertiz fiyatı sizlerin beklediğiniz gibi olmayabilir. Bu da ileride sizlerin üzülmesine sebep olabilir. Bunları da çok iyi hesap etmek gerekmektedir.

Ayrıca, bir peşinat cebinizde olmalıdır. Bu peşinatı olmayanlar için, genelde yapılan işlem peşinat için ihtiyaç kredisi çekmek oluyor ki, bu da diyelim ki, her ay 1500 TL ödemeyi planlıyorsanız bu durumda, tutar en azından ilk 2 ve ya 3 sene için iyice yüksek olabilmektedir.

Dilerseniz En Sevilen Genel Kültür ve Bilgi Siteleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir