Klavye Üzerindeki Tuşlar ve Görevleri

Klavye Üzerindeki Tuşlar ve Görevleri

Teknoloji erkut 94 Okunma

Klavye üzerindeki tuşlar ve görevleri hakkında bilgi sahibi olmak sizlerin herhangi bir işlem sırasında uğraşmanıza gerek kalmadan çok daha kolay şekilde sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.

Artık bilgisayarların var olduğu hayatımızda ayrıca önemli olan noktalardan biri de, kuşku yok ki, hızlı şekilde işlemlerin devam edilebilmesi konusu olmaktadır. Örnek vermek gerekirse kısaltma yolları bilinmeden mouse ile işlem yaparken, bazen 10 saniye süren bir işlemi klavye bilerek sadece 2 saniye içerisinde yapabilirsiniz.

Klavyede bulunan sayı tuşlarından çeşitli yön ve fonksiyon tuşlarına kadar her şeyi bilmek gerekmektedir.

Klavye Tuşları Nasıl Çalışır?

Klavye tuşlarının çalışma prensibine göre, işlemler şu şekilde yapılmaktadır. Herhangi bir tuşa bastığınızda sistem devreler aracılığıyla anakarta bir işlem için bilgi göndermektedir. Bu bilgi örneğin a tuşuna basarsanız a yazılması için bir komut olmaktadır. Klavye tuşları ile ilgili olarak öncelikli olarak bilmeniz gereken iki çeşit klavye olduğudur. Bunlardan biri F klavye olarak bilinen ve Türkçe karakterlerin var olduğu bir klavye düzeni olmakla birlikte, günümüzde bilgisayarlarda daha fazla kullanılan klavye ise, Q klavyedir. Bu yüzden de ağırlıklı olarak Q klavye öğrenilmektedir. Ancak, bazı iş yerlerinde ve devlet kurumlarında hala F klavye de kullanılmaktadır. Şimdi sizlere gerekli tuşların görevleri hakkında bilgiler vermeye gayret gösterelim.

Klavye Tuşlarında Önemli Kurallar

Öncelikli olarak harf tuşlarından başlamak gerekirse bildiğiniz gibi, bu tuşlar harfleri yazmaya yaramaktadır. Sol tarafta, iki ok işaretinin üstlü altlı göründüğü TAB tuşu, imleci sağa doğru belirli pozisyonla yürütmenizi sağmaktadır. Ayrıca, Alt+Tab yapmanız durumunda, ekranı değiştirebilirsiniz. Shift tuşunun tek başına bir görevi bulunmaz. Shift tuşuna basılı olarak herhangi bir harfe basarsanız o harfin büyük yazılmasını sağlamaktadır. Scrool Look tuşu ise, imleci yani mouse’u sabit tutsa da ekranın kaymasını sağlar. Pause Break tuşu ise, bir işlemi durdurmayı sağlamaktadır. Page Up ve Page Down tuşlarını kullanmanız hainde ise, üst ve ya alt sayfaya doğru ilerlemiş olursunuz. Num Lock tuşuna basmanız halinde ise, sağ tarafta bulunan rakamları kullanabilirsiniz.

Klavye Tuşlarının Görevlerini Sıralayalım

İnsert Tuşu: Bu tuşa bastığınızda karakter imlecin yerine geçmektedir. Bundan sonra sizlerin bir harfin üzerine gelmeniz durumunda herhangi bir harf yazdığınız zaman, alttaki harf silinmektedir.

Home Tuşu:  Bu tuşa bastığınız zaman, imlec bir anda sayfanın ve ya satırın en başına gitmektedir. Böylece mouse ile seçmenize gerek

Klavye tuşları seçenekleri ile ilgili olan en önemli noktalardan biri de fonksiyon tuşları olarak bilinmektedir. F1’den başlayarak F12’ye kadar giden bu sistemde, F1 tuşu sizler için yardım penceresi açmaktadır. F2 tuşu sizler için dosya ve klasörlerin isimlerini değiştirmektedir. F3, arama penceresi, F4 tuşu ise, adres çubuğu menüsünü açmaktadır. F5 yenileme tuşu olarak bilinmektedir. F7 laptoplarda ekran kapatmaya, F8 ise, ekran geçişlerine yararken aynı zamanda da format atarken, kullanılmaktadır. F11 herhangi bir pencereyi tam ekrana dönüştürürken, aynı zamanda da laptoplarda F10, F11 ve F12 ses birimlerini de kullandırmaktadır.

 ESC Tuşu: Esc olarak biinen Escape tuşu bu arada bir programdan çıkmaya yaramaktadır.

Enter Tuşu: Enter ise, sizlerin yaptığınız işlemleri onaylamayı sağlamaktadır. Ayrıca, bir çok mesaj sisteminde mesajı göndermek için son hamle olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, masaüstünü mouse ile kullanmadığınız zamanlarda, enter ile bastığınızda istediğiniz dosyayı açmanıza yardımcı

Delete ya da diğer adıyla Del Tuşu: Bu işlemi yapmak adından da anlaşılacağı üzere herhangi bir şeyi silmek için

Ctrl (Kontrol) Tuşu: Bu tuş bir çok hamleyi sağlatmaktadır. Örnek olarak Ctrl+Z geri al işlemi yaptırırken, Ctrl+C işlemi kopyala demektir. Ctrl+X kesme işlemi yaparken, Ctrl+v ise yapıştırma işlemini gerçekleştirmektedir. Kısacası bir çok kısa işlemin geçtiği

Space (Boşluk) Tuşu: Özellikle yazı yazdığınız zaman kelimeler arasında boşluk oluşmasını

Backspace Tuşu: İmlecin sol tarafındaki karakterlerin silinmesini

Alt Gr Tuşu: Aslında tek başına bir anlamı yoktur ancak, bazı işaretlerin çalışması için

Alt Tuşu: Alt tuşunun da tek başına bir işlevi bulunmamaktadır. Ancak, Enter tuşu ile birlikte basıldığında tam ekran gelmektedir.

Burada saydığımız gibi, yön tuşlarını yanı sıra, caps look tuşu bütün harfleri büyütmeyi sağlamaktadır. Siz de bu sayede klavye tuşlarının kullanımını daha aktif sağlayabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir