Klavyeden Derece(°) İşareti Nasıl Yapılır?

Klavyeden Derece(°) İşareti Nasıl Yapılır?

Teknoloji erkut 101 Okunma

Klavyeden derece işareti yapmak hususunda tecrübesi olmayan kişiler için derece işareti yapmak oldukça zahmetli bir iş gibi gözükür. Zira derece işaretini klavye üzerindeki tek bir tuşa basarak ortaya çıkartmak mümkün değildir. Bu da bilgisayar kullanırken hiç derece işareti yapmamış olan kişileri zora sokar. İşte zorda kalan bu bilgisayar kullanıcılarını kurtarmak için derece işaretinin nasıl yapıldığını en basit hali ile anlatmaya çalışacağız.

Klavyeden Derece İşareti Yapma İşlemi

Klavyeden derece işareti nasıl yapılır bilmeyen ve öğrenmek isteyen kişiler için en basit şekliyle anlatacak olursak şu şekilde aşama aşama derece işareti yapmayı tarif edebiliriz.

Bilgisayarımızı açtıktan sonra boş bir word belgesini açıyoruz. Ardından klavyenin en alt kısmında yer alan boşluk tuşunun tam yanında yer alan alt tuşuna bir parmağımız ile basıp alt tuşuna basılı tutuyoruz. Alt tuşuna basılı tutarken klavyemizdeki rakamların yer aldığı bölümden de diğer elimizi kullanarak 2, 4 ve 8 rakamlarının olduğu tuşlara bu sırayı takip ederek basıyoruz. Yani alt ve 2-4-8 tuşlarına aynı anda basılı tutmamız gerekiyor. Bu şekilde yaptığımız takdirde derece işaretini elde etmiş oluyoruz.

Alt ve 2, 4, 8 tuşlarına basarak derece işareti yapmak ilk başlarda derece işareti yapmaya çalışan kişiler için biraz uğraş gerektiren bir işlem olsa da derece işaretini yaptıkça bu işareti yapmaya eliniz alışacak ve zaman geçtikçe herhangi bir tuşa basar gibi kısa sürede klavyeden derece işareti yapabileceksiniz.

Kolay Yoldan Derece İşareti Yapmak

Eğer acil bir şekilde derece işareti yapmanız gerekiyor ancak derece işareti yapmayı bir türlü beceremiyor iseniz bu durumda kopyala-yapıştır imkanını kullanmanız mümkün. Örneğin bir ödev hazırlıyorsunuz ya da bir raporu acilen yollamanız icap ediyor. Siz de iş bu ya daha önceden hiç derece işareti yapmamış ve yapma ihtiyacı da duymamışsınız. Bu durumda öylece ortada kalakalmış oluyorsunuz. E haliyle şimdi derece işareti yapmak yerine derece yazsanız da olmaz.

İşte bu gibi durumlarda bir site açın ya da size gelen bir yazıdaki derece işaretini seçip kopyala diyin. Ardından yollamak istediğiniz metini açıp buraya yapıştır diyin. Böylece kolay yoldan derece simgesi yapmak ve kullanmak mümkün olur. Siz de durumu anlık da olsa kurtarmış olursunuz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir