Klavyeden Üslü Sayılar Yapmak

Klavyeden Üslü Sayılar Yapmak

Teknoloji erkut 96 Okunma

Bilgisayarın her alanda yaygınlaşması ile artık bilgisayar programlarının kullanılması da ağırlık gösteriyor. İş yerlerinde olduğu kadar evlerde ve okullarda da öğrenci ve öğretmenler ödevlerde ve ders anlatımlarında bilgisayar programlarından yararlanıyorlar. Bilgisayar ortamında hazırlanan ders anlatımlarının ve ödevlerin öğrenciler için daha ilgi çekici ve daha çok uyarana sahip olması şeklinde bir düşünce vardır.

Bu nedenle öğretmen ve öğrenciler sık sık bilgisayar programlarını kullanmaya yöneliyor. Bununla birlikte makale yazarları da klavyeyi en verimli şekilde kullanarak yeri geldiğinde klavyeden üslü sayılar nasıl yapılır konusunda araştırmaya eğilim gösteriyorlar. Özellikle matematiksel işlemlerde üslü sayıların klavyede nasıl yapılacağına bir çözüm aranıyor.

Klavyede Sayının Karesini Alma

Bir sayının karesi alınmak isteniyor ise klavyede yer alan bazı tuşlara birlikte basmak gerecektir. ‘’ alt+0178 tuşlarına basıldığında klavyeden sayının karesi alınmış olacaktır. Sayının karesini almayı bir örnek ile pekiştirecek olursak sırası ile şöyle hareket edilmelidir: Öncelikle klavyeden ‘’ alt ‘’ tuşuna basmak gerekir.

Ardından ise 0, 1, 7, 8 tuşlarına basılması gerekiyor. Klavyede hem sağ tarafta hem de sol tarafta rakamlar yer alıyor. Klavyeden sayının karesini almak için sağ tarafta bulunan rakamların kullanılması gerekiyor. Harflerin üstünde yer alan rakamların kullanılması sayının karesini almada etkinlik gösteremiyor.

Klavyede Sayının Küpünü Alma

Üslü sayılar için klavyede sayının küpünü almak yine ‘’ alt ‘’ tuşu ile mümkün oluyor. İzlenmesi gereken sıra şöyledir: İlk olarak klavyede yer alan ‘’ alt ‘’ tuşuna basılmalı ve ardından yine sırası ile 0, 1, 7, 9 tuşlarına basılmalıdır. Bir sayının üssünü almak için word programı kullanılır.

Sayıyı word sayfasına yazdıktan sonra yapılması gereken diğer işlem şöyledir: ‘’ ctrl+shift+4 ‘’ bu tuşlara aynı anda basılması ile yazılan sayının üssü alınmış olacaktır. Klavyede sayının üssünü almak karesini almaktan biraz daha farklılık gösteriyor. Klavyede sayının üssünü almayı bir örnek ile pekiştirecek olursak: 2 üzeri 12 yazacağımızı varsayalım. Öncelikle word dosyasını açıp ardından 2 rakamını yazıyor ve ‘’ ctrl+shift tuşlarına ve 4 tuşuna basıyoruz.

Bu işlemden sonra imleç 2 rakamının üzerinde yanıp sönmeye başlayacaktır. İmleç rakamın üzerinde yanıp sönüyor ise sayının üssüne 12 yazıyor ve böylece 2 üzeri 12 yazmış oluyoruz. Diğer programlarda da bu işlemi yapmaya ihtiyaç duyabilirsiniz. Word sayfasında bu işlemi yaptıktan sonra ctrl C + V şeklinde istenilen programlarda da bu işlem kullanılmış olabilir.

Sosyal Ağlarda Paylaş

erkut {erkut}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir