Kolonya Yağı Nedir Zararları ve Yararları

Kolonya Yağı Nedir Zararları ve Yararları

Genel Kültür Çağrı Sevgi 91 Okunma

Kolonya Yağı Nedir Zararları ve Yararları

Kolonya yağı çoğu insanın bilmediği birçok özelliği içeriğinde barındırır. Kolonya yağı içerisinde çeşitli koku esanslarının kullanıldığı ve bu esanslar ile etil alkol ve suyun karıştırılması ile elde edilir. Bu esanslar genel olarak gül, bergamot, limon, lavanta, biberiye, turunç gibi hoş kokuya sahip çiçek ve bitkilerin eterik yağlarından elde edilir.

Kolonya yağı diyip geçtiğimiz ve genelde hoş kokuları nedeni ile kullanmayı tercih ettiğimiz kolonya yağlarının faydalarına ve zararlarına göz atarsak birçok etkisinin olduğunu görmek de mümkün.

Kolonya Yağı Yararları Nelerdir?

Kolonya yağı yararları olarak ele aldığımızda öncelikle hoş kokulu olması nedeni ile parfüm yerine kullanılabilir. Aynı zamanda tansiyonun bir anda yükselmesi, baygınlık geçirme gibi durumlarda uyarıcı etkisi nedeni ile anlık rahatsızlanan kişileri kendine getirmek ve ayıltmak için kolonya yağı ellere, bileklere ve boyuna sürülebilir. Kişiye koklatılabilir. Uzun süreli otobüs ve araba yolculuklarında mide bulantılarını önlemek ve rahatlamak için kolonya yağı ya da kolonyalı mendiller koklamak kişilere iyi gelir. Bunun yanı sıra sıcaklarda bunalan kişiler ferahlamak için kolonya yağı kullanıp el bileklerine ve enselerine boyunlarına kolonya sürebilirler. Kolonya yağının dezenfekte edici bir etkisi de mevcuttur. Bu nedenle temizlik yapan kişiler ya da kir ve pislikten ellerini arındırmak isteyen kişiler de kolonya ile ellerini şöyle bir ovalayarak ellerini kir, toz ve pislikten arındırmış olurlar.

Kolonya Yağı Zararları Var Mıdır?

Kolonya yağı aslında günlük hayatta normal bir ölçüde kullanıldığı takdirde zararlı bir ürün olmasa da kolonya yağının yanlış ya da aşırı miktarda kullanımı insan sağlığı açısından zararlı olabilir. Aşırı miktarda kolonya yağı kullanımı içeriği sebebi ile cilt derisinin tahriş olmasına ve kurumasına yol açar. Yüze kolonya sürmek de çok sakıncalıdır. Çünkü göz ve çevresine temas etme riski oldukça yüksektir. Göze temas eden kolonya yağı gözün yanmasına ve göz damarlarının çatlamasına neden olabilir. Bu durum da gözde görme kayıplarına hatta en kötüsü olarak kalıcı kör kalmalara dahi yol açabilir.

Kolonya yağı zararları arasında alerji ya da astım krizleri gibi hastalıkları tetiklemesi de sayılabilir. Bu nedenle kullanımında aşırıya kaçılmaması gerekir.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir