Kortizon Nedir?

Kortizon Nedir?

Genel Kültür Çağrı Sevgi 89 Okunma

Kortizon Nedir?

İnsan vücudu ve metabolizması için büyük bir öneme sahip hormonlardan olan kortizon nedir pek çok kişi bilmemektedir. Oysa ki vücudumuz üzerinde çok önemli görevleri yerine getiren kortizon hormonunun düzenli çalışmaması pek çok hastalığın sebebi olabilmektedir. Çünkü kortizonun vücutta az salgılanması da fazla salgılanması da vücuda zarar vermektedir. Yani kortizon takviyesi ile tedavi edilebilen hastalıklar olduğu gibi fazla kortizonun yol açtığı hastalıklar da görülebilmektedir.

Kortizon Eksikliğinin Neden Olduğu Hastalıklar Nelerdir?

Kortizon eksikliği kalp ve damar yolu hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Aynı zamanda kortizon hormonu böbrek üstü bezlerinin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan bir hormon olduğu için kortizon eksikliği sonucu böbrek hastalıkları oluşma riski oldukça yüksektir. Karaciğer, sinir sistemi, idrar yolları ve kadın hastalıkları gibi hormonal kaynaklı hastalıkların altında yatan sebep de kortizon azlığı kaynaklı olabilmektedir. Bu tip kortizon eksikliği sonucu meydana gelen hastalıklar kortizon içeren ilaçlar ya da kortizon iğneleri ile tedavi edilebilmektedir. Ancak bu hastalıkların birini geçiren kişinin öncelikle doktora gitmesi ve kan tahlili yaptırması şarttır. Zira hastalığın kaynağı kortizon eksikliği olmayabilir. Bundan dolayı kişiler kafasına göre hareket edip kortizon ilacı kullanırlarsa vücuda fazla miktarda alınan kortizon kişiyi iyileştirmeyecek ve aksine başka sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına yol açacaktır.

Kortizon Tedavisi Kilo Aldırır Mı?

Kortizon tedavisinin hastalar üzerinde bazı yan etkileri de olmaktadır. Kilo alımı da gözlenen yan etkiler arasında yer alır. Aslında bu kilo alımı vücudun su tutmasından ve ödem yapmasından dolayı yaşanmaktadır. Yani kortizon tedavisi sırasında vücut su tuttuğu için şişkinlik ve ödemler meydana gelmektedir. Bu da hasta kişilerin kilo almış gibi bir algıya kapılmasına neden olmaktadır.

Kişiler kortizon tedavisi sonucu oluşan ödemden kurtulmak için ödem söktürücü ya da ödem atıcı bitkisel kürler ve çaylar tüketerek oluşan bu şişkinliklerden kurtulabilirler. Ancak bu bitkisel yöntemleri uygulamadan önce de doktorlarına danışmaları ve doktorları onay verdiği takdirde bu kürleri uygulamalıdırlar. Ayrıca kortizon tedavisi gören kişilerin tükettikleri tuz miktarını azaltmalarında da yarar vardır. Tedavi süresince aşırı tuzlu gıdalar tüketilmemesi ödem sıkıntısı yaşanmaması açısından tavsiye edilmektedir.

Dilerseniz Bebek Odası İçin Dekorasyon Fikirleri yazımızada göz atabilirsiniz.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

Çağrı Sevgi {Çağrı Sevgi}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir