Kötü Ağız Kokusunun 9 Nedeni ve Yapılması Gerekenler

Kötü Ağız Kokusunun 9 Nedeni ve Yapılması Gerekenler

Sağlık - Güzellik Abdullah Ergün 59 Okunma

Kimse kötü ağız kokusuna maruz kalmak istemez. Sadece sabahları dişlerimizi fırçalamakla kötü ağız kokusunu ortadan kaldırmamız mümkün olmuyor; hatta gargara ya da diş ipi bile kullanmak bu durumun önüne geçmeye yardımcı olmuyor. Bu sinir bozucu duruma neden olan birçok sebep bulunuyor, sadece sigara içenler için geçerli olmayan durum herkesi ilgilendiriyor. O yüzden konumuzda bahsedeceğimiz maddeleri mutlaka okumanızı öneriyoruz.

  1. 1. Kahvaltı Yapmamak

Kahvaltıyı atlayarak güne başlamak çeşitli sağlık problemlerinden ziyade kötü ağız kokusuna da neden olabiliyor. Tükürük bezlerinin sabahları aktif hale gelmesini sağlamak için mutlaka sabahları bir şeyler tüketmeniz gereklidir; bu şekilde ağız kuruluğu ortadan kalkacaktır ve sonrasında dişlerimizi fırçalayarak ve ayrı olarak gargara yaparak kötü ağız kokusunun önüne geçilebilir.

Kahvaltı (1)

  1. 2. Kahve Tütetimi

Kahve ağız içinde kuruluğa neden olur bu şekilde ağız içinde bakteri oluşumu daha rahat bir şekilde gerçekleşir. Günde iki fincandan fazla kahve tüketmemeye ve tüketilen kahve sonrası mutlaka su içmeye özen gösterin.

  1. 3. Dil Üzerinde Biriken Bakteriler

Bu durum ağız içi temizlik konusunda yetersiz bilgiden dolayı oluşmaktadır. Dişlerinizi fırçaladıktan hemen sonra fırçanızın arka kısmı ile dilinizi temizleyin. Bu konuda mutlaka diş hekiminizden bilgi almaya çalışın.

  1. 4. Sakız Çiğnemek

Şekerli sakızlarda tatlandırıcı niyetine xylitol kullanılmaktadır bu maddede ağız için kötü kokunun oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden şekersiz sakızlar çiğnemeye özen gösterin, sakızın kötü nefesin önüne geçtiği algısı bir pazarlama stratejisidir bunu da unutmayın.

Sakız

  1. 5. Dişleri Düzenli Fırçalamamak

Sadece sabah değil uyumadan önce de dişlerinizi fırçalayın ve mutlaka ağız bakım suları ile gargara yapın.

  1. 6. Fazla Protein Tüketimi

Özellikle sporla ilgileniyorsanız ve toz protein tüketiyorsanız kötü ağız kokusunun bir nedeni olduğunu unutmayın.

  1. 7. İlaç Kullanımı

Bu duruma karşı yapılabilecek hiçbir şey bulunmuyor ama keyfi ilaç kullananları mutlaka bilmesi gerekiyor.

  1. 8. Alkollü Kokteyller

Alkolden ve içerisinde alkol içeren kokteyllerin tüketiminden kesinlikle kaçınılmalıdır.

  1. 9. Meyve Sebze Tüketiminin Eksikliği

Meyve ve sebzelerin faydaları bir başka alanda yine karşımıza çıkıyor. Ne kadar bol tüketirsek ağız içi kokuların önüne de o denli geçmiş oluruz.

Kahvaltı (2)

Sosyal Ağlarda Paylaş

Abdullah Ergün {Abdullah Ergün}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir